Rosja grozi kolejnemu krajowi. Zacharowa: Oficjalnie ostrzegam

"Kolektywny Zachód”, pomimo zapisanego w konstytucji Mołdawii neutralnego statusu, w dalszym ciągu aktywnie wciąga ją w konflikt na Ukrainie. Wielokrotnie ostrzegaliśmy Kiszyniów przed katastrofalnymi konsekwencjami takich kroków - przekazała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Publikacja: 25.08.2023 22:12

Maria Zacharowa

Maria Zacharowa

Foto: Telegram/Maria Zacharowa

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 548

"Wielokrotnie wyrażaliśmy poważne zaniepokojenie prowokacyjnym pompowaniem Mołdawii zachodnią bronią. Jesteśmy zmuszeni ponownie zwrócić uwagę na tę historię w związku z trwającymi dostawami sprzętu wojskowego do Kiszyniowa ze Stanów Zjednoczonych – kolejna taka partia dotarła do republiki na początku sierpnia" - pisze w oświadczeniu Zacharowa.

Wymienia, że chodzi szczególnie o dostarczenie Mołdawii sprzętu do rozminowywania, broni strzeleckiej m.in. karabinów snajperskich i karabinów maszynowych, różnego rodzaju granatów, a także sprzętu rozpoznawczego. 

Rzeczniczka MSZ "oficjalnie ostrzega" władze Mołdawii

Zacharowa podkreśla, że niepokój Rosji budzą także pogłoski o umieszczeniu w Mołdawii amerykańskich magazynów broni, która według mołdawskich analityków może zostać następnie skierowana na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Jest oczywiste, że „kolektywny Zachód”, pomimo zapisanego w konstytucji Mołdawii neutralnego statusu, w dalszym ciągu aktywnie wciąga ją w konflikt na Ukrainie. Wielokrotnie ostrzegaliśmy Kiszyniów przed katastrofalnymi konsekwencjami takich kroków" - napisała Zacharowa.

Czytaj więcej

Miedwiediew pisze "Mołdawia nie istnieje". Kreml: Chcą ją włączyć do Rumunii

Rzeczniczka twierdzi, że Rosja dostrzega "konsekwentną transformację Mołdawii w logistyczny dodatek reżimu kijowskiego".

"W związku z tym pragnę oficjalnie przestrzec Kiszyniów a przed większym zaangażowaniem się w proces „wspierania” Ukrainy, co nie tylko zagrozi stabilności i bezpieczeństwu w regionie, ale faktycznie uczyni Mołdawię współsprawcą zbrodni wojennych reżimu kijowskiego" - kończy Zacharowa swoje oświadczenie.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 882
Konflikty zbrojne
W NATO, ale bez Krymu i Donbasu. Jaki kompromis z Rosją zaakceptują Ukraińcy?
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 881
Konflikty zbrojne
Tajemnicza depesza TASS. Rosyjska armia donosi o ataku, w którym miało zginąć "50 zachodnich instruktorów", szczegółów nie podano
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Konflikty zbrojne
"Jesteśmy na historycznym skrzyżowaniu". Hamas podpisał porozumienie z Fatahem... w Pekinie