Reklama

Ukraiński wywiad: Rosja zatapia promy, próbując chronić Most Krymski

Rosja decyduje się na zatapianie promów w Cieśninie Kerczeńskiej w celu ochrony Mostu Krymskiego przed atakami - poinformował ukraiński wywiad wojskowy.

Publikacja: 22.08.2023 20:49

Most Krymski

Most Krymski

Foto: Rosavtodor.ru, CC BY 4.0, Wikimedia Commons

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 545

W ocenie ukraińskiego wywiadu wojskowego, Rosjanie liczą na to, że zatopione łodzi zapewnią pas ochronny, który uniemożliwi atakowanie mostu za pomocą dronów nawodnych. 

We wtorek przekazano, że Rosjanie zatopili jeden prom, a w planach jest zatopienie jeszcze co najmniej sześciu.

Most łączy okupowany przez Rosję Półwysep Krymski z rosyjskim Krajem Krasnodarskim i został nielegalnie zbudowany po zajęciu i aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku.

Przeprawa jest ważnym szlakiem zaopatrzeniowym dla rosyjskiej armii na Krymie i w południowych obwodach Ukrainy. Władze Ukrainy traktują most jako "uzasadniony cel wojskowy".

Reklama
Reklama

Ukraina przyznała się do ataków na Most Krymski

Ukraińska Służba Bezpieczeństwa (SBU) przyznała się do ataku na Most Krymski przeprowadzonego 17 lipca i poinformowała, że w operacji wykorzystano eksperymentalnego drona morskiego.

Eksplozja poważnie uszkodziła część mostu przeznaczoną do ruchu drogowego i może nie zostać w pełni naprawiona do listopada - powiedział wicepremier Rosji Marat Chusnullin w dniu ataku.

Czytaj więcej

Media: Surowikin został odwołany ze stanowiska dowódcy rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych

W lipcu Ukraińcy oficjalnie potwierdzili, że stali również za atakiem na most z października ubiegłego roku.

12 sierpnia rosyjskie media udostępniły nagrania przedstawiające dym unoszący się w pobliżu Mostu Krymskiego, a rosyjski pełnomocnik okupowanego Krymu, Siergiej Aksjonow, powiedział, że obrona powietrzna przechwyciła dwie rakiety nad Cieśniną Kerczeńską.

Według niezależnego portalu Meduza, ruch na Moście Krymskim został wstrzymany "po raz trzeci w ciągu dnia". Inny rosyjski serwis Astra poinformował, że mieszkańcy Kerczu słyszeli "co najmniej osiem eksplozji".

Konflikty zbrojne
Iran jest bliski zawarcia z Chinami umowy? „To całkowita zmiana reguł gry”
Konflikty zbrojne
„Rzecz w tym”: Dniepr to europejskie Termopile
Konflikty zbrojne
Prof. Maciej Milczanowski: Wnioski z zamachów w Moskwie, Dnieprze i we Lwowie? Pierwszą linią obrony jest wywiad
Konflikty zbrojne
Donald Trump nie wyklucza wojny z Iranem. „Łatwo byśmy wygrali”
Materiał Promocyjny
Dove Self-Esteem: Wsparcie dla nastolatków
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama