Rosjanie informują o ostrzale mostów między obwodem chersońskim a Krymem

Mosty (kolejowy i drogowy) na administracyjnej granicy pomiędzy okupowaną częścią obwodu chersońskiego a nielegalnie anektowanym przez Rosję w 2014 roku Krymem, w pobliżu wsi Czonhar, zostały uszkodzone w wyniku ataku rakietowego ukraińskiej armii - informują władze okupacyjne.

Aktualizacja: 22.06.2023 10:24 Publikacja: 22.06.2023 07:11

Uszkodzona nawierzchnia mostu w rejonie wsi Czonhar

Uszkodzona nawierzchnia mostu w rejonie wsi Czonhar

Foto: Telegram

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 484

O uszkodzeniu mostów poinformował szef okupacyjnych władz obwodu chersońskiego, Wołodymyr Saldo.

Ukraiński atak na mosty: Użyto pocisków Storm Shadow?

"Według wstępnych ustaleń wykorzystano brytyjskie pociski Strom Shadow (pociski powietrze-powietrze o zasięgu 250 km - to broń o najdłuższym zasięgu, jaką posiada obecnie Ukraina - red.). Nawierzchnia drogowa została uszkodzona na mostach. Nie ma ofiar (...)" - napisał Saldo w serwisie Telegram.

Szef władz okupacyjnych przekonuje, że ruch drogowy na mostach "wkrótce" zostanie przywrócony.

Uszkodzenie mostów potwierdza szef okupacyjnych władz Krymu, Serhiej Aksjonow.

"W nocy, doszło do uderzenia w most Czonharski. Nie ma ofiar. W tym momencie saperzy badają jakiego rodzaju amunicji użyto. Odpowiednie służby będą sprawdzać nawierzchnię. O tym, czy mosty będą przejezdne poinformujemy w ciągu godziny" - napisał Aksjonow na Telegramie.

Obecnie ruch między Krymem a obwodem chersońskim realizowany jest przez alternatywne połączenie - podaje strona rosyjska.

Atak na mosty prowadzące na Krym: Ukraińcy przyznają, że "praca trwa i będzie trwała"

Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Wydziału Wywiadu Wojskowego w resorcie obrony Ukrainy przyznał, w kontekście uderzenia w most Czonharski, że "praca trwa i będzie trwała". - To planowane prace sił bezpieczeństwa i sił obronnych Ukrainy, ruchu oporu oraz lokalnych mieszkańców, którzy czekają na powrót ukraińskiej, legalnej władzy na te teren - stwierdził.

Wojna Rosji z Ukrainą: Kontrofensywa na południu

Most czonharski znajduje się na dalekim zapleczu południowego frontu na Ukrainie, na którym toczą się obecnie walki w związku z podjętą przez Ukraińców kontrofensywą. Uderzenie w most łączący Krym z obwodem chersońkim może zakłócić dostawy zaopatrzenia dla rosyjskich jednostek.

Czytaj więcej

Kontrofensywa: Zełenski sugeruje, że Rosjanie planują coś w obwodzie charkowskim

Think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW), informując o kontrofensywie w swoim najnowszym raporcie pisze, że Ukraińcy prowadzili 21 czerwca działania ofensywne na co najmniej trzech odcinkach frontu.

Ukraińskie i rosyjskie źródła informowały w środę o walkach m.in. w zachodniej części obwodu zaporoskiego, na południe i południowy-zachód od miejscowości Orichiw, gdzie Rosjanie mieli rozpocząć kontrataki mające na celu odbicie utraconych pozycji.

Na południu Ukrainy Rosjanie mieli stworzyć kilka linii obrony określanych mianem "linii Surowikina", od nazwiska gen. Siergieja Surowikina odpowiedzialnego za organizację obrony tego odcinka frontu.

Kilka linii obrony ma sięgać tu do 30 km w głąb kontrolowanego przez Rosjan terytorium. Główna linia obrony znajduje się ok. 25 km od linii frontu - i składają się na nią liczne pola minowe, zapory przeciwczołgowe i inne struktury obronne. Nie jest jednak jasne czy linia ta jest tak samo szczelna na całej długości.

O uszkodzeniu mostów poinformował szef okupacyjnych władz obwodu chersońskiego, Wołodymyr Saldo.

Ukraiński atak na mosty: Użyto pocisków Storm Shadow?

Pozostało 95% artykułu
Konflikty zbrojne
Rosyjska ofensywa ostatecznie utknęła. Eksperci jednak nie chcą uwierzyć, że to już jej koniec
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 815
Konflikty zbrojne
Jak duże jest rosyjskie zagrożenie? Niemieccy politycy przestrzegają, obywatele się nie boją
Konflikty zbrojne
Ukraina upamiętnia ofiary ludobójstwa na Tatarach krymskich
Konflikty zbrojne
Rosjanie po raz pierwszy skutecznie uderzyli w Starlinki. Ukraińska brygada "oślepiona"