Reklama

Rozpoczęła się kontrofensywa Ukrainy? Władze w Kijowie zabierają głos

Wojska ukraińskie prowadzą operacje ofensywne na linii frontu - oświadczyła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, odnosząc się m.in. do kontrofensywy sił ukraińskich i walk w rejonie miasta Bachmut w obwodzie donieckim.

Publikacja: 05.06.2023 17:50

Ukraińscy żołnierze podczas szkolenia (fot. ilustracyjna)

Ukraińscy żołnierze podczas szkolenia (fot. ilustracyjna)

Foto: SERGEY BOBOK / AFP

zew

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 467

Wiceszefowa resortu obrony Ukrainy odniosła się w mediach społecznościowych do najnowszych wydarzeń na froncie wojny Rosji z Ukrainą.

"Co się teraz dzieje? Kontynuujemy obronę, którą rozpoczęliśmy 24 lutego 2022 roku" - oświadczyła Hanna Malar.

Czytaj więcej

Jak długo potrwa wojna na Ukrainie? Wołodymyr Zełenski odpowiada

"Operacja obronna obejmuje wszystko, łącznie z działaniami kontrofensywnymi. Dlatego na niektórych obszarach przechodzimy do działań ofensywnych" - poinformowała.

Reklama
Reklama

Malar dodała, że epicentrum działań wojennych pozostaje rejon Bachmutu w obwodzie donieckim. "Tam poruszamy się dość szerokim frontem. Odnosimy sukcesy" - zapewniła wicenister obrony Ukrainy dodając, że wojska ukraińskie zajmują pozycje na wzniesieniach, a siły rosyjskie są w defensywie, chcąc utrzymać swoje pozycje.

"Na południu - wróg jest w defensywie. Trwają walki o znaczeniu lokalnym" - dodała wiceszefowa resortu, na czele którego stoi Ołeksij Reznikow.

Czytaj więcej

Politycy państw NATO chcą Ukrainy w Sojuszu. "To wzmocni pokój w Europie"

"Dlaczego Rosjanie aktywnie ujawniają informacje o kontrofensywie?" - zapytała Malar. "Bo muszą odwrócić uwagę od klęski w rejonie Bachmutu" - oceniła.

Oświadczenie przedstawicielki Ministerstwa Obrony Ukrainy zostało wydane po tym, jak Rosja ogłosiła, że wojska rosyjskie odparły "ofensywę na dużą skalę" w obwodzie donieckim.

W maju walcząca po stronie rosyjskiej Grupa Wagnera ogłosiła, że po wielu miesiącach walk miasto zostało zdobyte. W poniedziałek szef grupy Jewgienij Prigożyn przekazał, że wojska ukraińskie poczyniły postępy w rejonie miasta.

Konflikty zbrojne
Administracja Trumpa naciska na Zełenskiego. Usłyszał kolejny „ostateczny termin”
Materiał Promocyjny
MLP Group z jedną z największych transakcji najmu w Niemczech
Konflikty zbrojne
Leon Komornicki o strategii bezpieczeństwa USA: Też bym tak robił
Konflikty zbrojne
Zełenski zdradził, kiedy przedstawi USA ukraińską wersję planu pokojowego
Konflikty zbrojne
Gen. Leon Komornicki: Potrzebujemy suwerenności strategicznej
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Konflikty zbrojne
Strefa Gazy: Daleko do pokoju. Pat służy i Hamasowi, i rządowi Izraela
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama