Polscy ochotnicy brali udział w operacji w obwodzie biełgroodzkim? Rosjanie zaprzeczają

Polski Korpus Ochotniczy brał udział w operacji w obwodzie biełgorodzkim w Rosji - poinformowali w mediach społecznościowych ochotnicy z oddziału walczącego po stronie Ukrainy. Rosyjski Korpus Ochotniczy nie potwierdza ich wejścia na terytorium Rosji.

Publikacja: 05.06.2023 06:10

Emblemat Polskiego Korpusu Ochotniczego

Emblemat Polskiego Korpusu Ochotniczego

Foto: Telegram/Polski Korpus Ochotniczy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 467

Ochotnicy z Polskiego Korpusu Ochotniczego poinformowali na swoim kanale Telegramu, że wraz z rosyjskim oddziałem brali udział w walkach na terenie obwodu biełgorodzkiego.

Napisali: "Wszyscy zadają nam jedno pytanie, czy braliśmy udział w operacji na terenie obwodu Biełgorodzkiego. Odpowiedź jest jednoznaczna, oczywiście, że tak!".

Kilka godzin później wpis został usunięty.

Czytaj więcej

Polskim ochotnikom z Ukrainy nadal grozi w ojczyźnie więzienie. Powodem konflikt w PiS

Rosyjscy ochotnicy wydali oficjalny komunikat w tej sprawie.

"Nasi towarzysze broni z Polski rzeczywiście od kilku miesięcy walczą ramię w ramię z nami o wolność i niepodległość Ukrainy. Udało nam się już wspólnie przeprowadzić szereg operacji w rejonach Orechowo, Zaporoże i Bachmut. Chłopaki pokazali się doskonale i wykazali się wysokim poziomem motywacji i przygotowania" - piszą Rosjanie.

Podkreślają jednak, że jeśli chodzi o działania wojenne, Polacy zapewniają konwojowanie jeńców, logistykę wojskową i medyczną, "ale tylko w granicach Ukrainy".

"Mimo tych ograniczeń nadal serdecznie im dziękujemy za nieoceniony wkład we wspólną sprawę i zawsze włączamy ich do naszych planów i dzielimy się z nimi naszymi trofeami" - napisano.

Od działań Polskiego Korpusu Ochotniczego odcinają się Siły Zbrojne RP.

"Opisywany w mediach Polski Korpus Ochotniczy nie jest w żaden sposób powiązany z Siłami Zbrojnymi RP ani żadną instytucją RP. Działań polskich ochotników wspierających Ukrainę w walce z Rosją nie należy utożsamiać z władzami RP" - napisał Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej

Polski Korpus Ochotniczy powstał w lutym tego roku. Jako patrona obrał sobie porucznika Józefa Siła-Nowickiego, który utworzył w 1920 roku Dywizjon Jazdy Ochotniczej znany jako dywizjon Huzarów Śmierci, wchodzący w skład pododdziałów kawalerii Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej.

10 maja ochotnicy poinformowali, że po zakończeniu szkolenia razem z Rosyjskim Korpusem Ochotniczym wzięli udział w pierwszym zadaniu bojowym w okolicy Orechowa w obwodzie zaporoskim.

"Zadanie zostało wykonane celująco bez strat własnych".

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca