Drugi w historii Afroamerykanin najwyższym rangą wojskowym? Czeka na zgodę Senatu

Prezydent USA Joe Biden w czwartek formalnie mianował generała sił powietrznych Charlesa Browna na stanowisko przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów.

Publikacja: 26.05.2023 00:22

Drugi w historii Afroamerykanin najwyższym rangą wojskowym? Czeka na zgodę Senatu

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 456

Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia mediów. Następcą gen. Marka Milleya na stanowisku przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów został generał sił powietrznych Charles Brown.

Podczas swojego tradycyjnego przemówienia w ogrodzie różanym Białego Domu Biden wysoko ocenił osobiste i zawodowe cechy generała, który może zostać drugim po Colinie Powellu Afroamerykaninem na najwyższym stanowisku wojskowym w USA. Powell piastował to stanowisko od 1989 do 1993.

Jeśli Senat wyrazi na to zgodę, Brown przejmie obowiązki Marka Milleya i zajmie się tak palącymi sprawami, jak pomoc wojskowa dla Ukrainy w wojnie z Rosją i konfrontacja z Chinami na Tajwanie.

Jednak wysiłki Bidena na rzecz promowania kandydatury generała Browna mogą napotkać opór ze strony jednego senatora, Tommy'ego Tuberville'a, który od lutego blokuje wszystkie nominacje wojskowe, argumentując, że Pentagon niewłaściwie wykorzystuje pieniądze podatników.

Milley pełni funkcję przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów od października 2019 r. Zgodnie z amerykańskim prawem ten sam funkcjonariusz nie może sprawować tego stanowiska dłużej niż cztery lata z rzędu.

Konflikty zbrojne
Atak dronów na Moskwę. Ministerstwo Obrony Rosji wydało komunikat
Konflikty zbrojne
Rosja: Atak dronów na Moskwę. Uszkodzenia budynków
Konflikty zbrojne
17 rosyjski atak powietrzny na Kijów w maju. Jedna osoba nie żyje
Konflikty zbrojne
Armenia - Azerbejdżan: Jeden krok do nowej wojny
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Prezydent Zełenski: Decyzje zostały podjęte
Konflikty zbrojne
Szef Sztabu Generalnego armii Czech nie wyklucza wojny NATO z Rosją