Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 453

W nocy Rosjanie przeprowadzili atak powietrzny na Dniepr - w kierunku miasta wystrzelono rakiety, wysłano też drony-kamikadze.

W kierunku celów na południowej Ukrainie Rosjanie mieli wystrzelić 16 pocisków różnego typu i 20 dronów-kamikadze Shahed-136/131. Rosjanie użyli czterech pocisków Ch-101/Ch-555, pocisków manewrujących powietrze-ziemia wystrzelonych przez bombowce Tu-95 działające nad Morzem Kaspijskim, pięć pocisków manewrujących Ch-22 wystrzelonych przez bombowce dalekiego zasięgu Tu-22M3 z różnych kierunków (znad Morza Azowskiego i znad obwodu kurskiego) oraz dwa pociski balistyczne Iskander-M wystrzelone z terytorium okupowanego Krymu i pięć pocisków wystrzelonych przez zestawy przeciwlotnicze S-300 stacjonujące w okupowanej części obwodu zaporoskiego.

Czytaj więcej

Kolejny atak rakietowy Rosji na Ukrainę. Eksplozje w Kijowie

Ukraińska obrona powietrzna strąciła 20 dronów-kamikadze Shahed i cztery pociski manewrujące Ch-101/Ch-555.

- Atakowali nas z różnych kierunków. Tym razem nasze wschodnie pozycje - Dniepr - zostały zaatakowane. Drony-kamikadze nadlatywały z różnych kierunków: od południa i z północy, więc alarm powietrzny został ogłoszony, gdy było ryzyko, że te drony się przedrą. Drony-kamikadze są wykorzystywane do przełamania obrony przeciwlotniczej, ale - jak widzieliśmy - 20 dronów zostało zniszczonych - mówił płk Ihnat.

Nie mamy wystarczającej liczby środków przeciw (rakietom) balistycznym

Płk Jurij Ihnat, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy

Jednocześnie - jak dodał rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy - ukraińskie obronie przeciwlotniczej brakuje możliwości zwalczania pocisków balistycznych (takich jak Iskander-M czy pociski z zestawów S-300 wykorzystywane do atakowania celów naziemnych).

- Niestety, nie mamy wystarczającej liczby środków przeciw (rakietom) balistycznym. Mamy zestawy Patriot w gotowości bojowej, ale jest ich zdecydowanie zbyt mało, by pokryć wszystkie niezbędne kierunki, wszystkie duże miasta, wszystkie ważne obiekty infrastruktury krytycznej. Ponieważ wróg bierze precyzyjnie na cel takie obiekty, w Dnieprze wziął na cel obiekty infrastrukturalne i wojskowe - podkreślił płk Ihnat.

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy dodał, że jego kraj czeka obecnie na zestawy SAMP/T (francusko-włoskie zestawy przeciwlotnicze), które wkrótce osiągną gotowość bojową.

- Nasza Ukraina jest duża, potrzebujemy więcej tych środków - podkreślił.