Sytuacja na froncie: Ukraińcy forsują Dniepr

Rosjanie biją na alarm, że ukraińskie oddziały przeprawiają się na wschodni brzeg rzeki.

Publikacja: 24.04.2023 14:59

Ukraińscy artylerzyści na pozycjach ogniowych

Ukraińscy artylerzyści na pozycjach ogniowych

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 425

Alarmuje jednak nie wojsko, lecz tzw. korespondenci wojenni. Kilku z nich informowało od połowy ubiegłego tygodnia, że ukraińscy żołnierze sforsowali Dniepr naprzeciwko Chersonia.

Dlaczego Rosjanie nie próbują wyprzeć Ukraińców?

Podobno ukraińscy żołnierze pojawili się w okolicach niewielkiej, nadbrzeżnej osady Kindijki – tak małej, że nie ma jej na większości map. W tym miejscu, wzdłuż wielu kilometrów brzegu, znajdują się dacze i ogródki działkowe mieszkańców Chersonia.

Czytaj więcej

Bez pocisków przeciwlotniczych kontratak Ukrainy się załamie

Od miejsca, w którym podobno wylądowali Ukraińcy, jest w prostej linii ok. 4 kilometrów do pierwszej, większej miejscowości okupowanej przez Rosjan – Aleszek. Ale tereny na samym, odbitym brzegu są położone wyżej niż bagniste łąki, pocięte strumykami i kanałami, oddzielające je od miasta. Prawdopodobnie dlatego Ukraińcy nie próbują posuwać się w kierunku Aleszek.

Z tego też powodu Rosjanie nie próbują zapewne wyrzucić Ukraińców z zajętych pozycji, musieliby atakować przez chwilami nie dający się przejść, odkryty teren. Na wschód od brzegu rzeki (od Nowej Kachowki prawie do samego ujścia) rozciągają się mokradła i wyspy, utrudniające dostanie się do pierwszych, okupowanych miejscowości.

Jednocześnie jednak kolejny „korespondent wojenny” pisał w swym internetowym blogu, że ukraińskie oddziały posuwają się wzdłuż brzegu, w kierunku Mostu Antonowskiego. Łączy on oba brzegi rzeki, ale Rosjanie wysadzili jego część na zachodnim brzegu, wycofując się z Chersonia w listopadzie ubiegłego roku. Ukraińcy na razie są podobno ok. 2 km od tej części mostu, która znajduje się na okupowanym brzegu.

Kolejny „korespondent wojenny” pisał w swym internetowym blogu, że ukraińskie oddziały posuwają się wzdłuż brzegu, w kierunku Mostu Antonowskiego

Rosjanie narzekają na biurokrację panującą we własnej armii, która skutecznie uniemożliwiła artylerii udaremnienie ukraińskiego manewru. W dodatku wykonywanego w ciągu dnia. Poprzednio ukraińskie oddziały zwiadowcze przeprawiały się na drugi brzeg tylko w nocy.

Czy Ukraińcy są po wschodniej stronie Dniepru?

Podobnie jest na południe od Chersonia, w samej delcie Dniepru, gdzie Ukraińcy również przeprawiają się na wyspy, bliższe brzegowi który zajmowali. Rosyjscy „korespondenci wojenni” są przekonani, że to wstępne przygotowania przed forsowaniem rzeki przez główne siły ukraińskie.  Podobnie sądzi część przedstawicieli kolaboracyjnych władz, choć oni wskazują zupełnie inne miejsca ewentualnego desantu (Nowa Kachowka, Enerhodar). Inni kolaboranci „oficjalnie oświadczają, że (…) żadnych wrogich przyczółków na lewym brzegu Dniepra w pobliżu Aleszek – oraz w jakichkolwiek innych miejscach lewobrzeżnej części obwodu chersońskiego – nie było i nie ma”.

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną poinformował, że nie znalazł żadnych dowodów na przeprawienie się ukraińskich oddziałów na okupowany brzeg rzeki. Przeciwnie sądzą inni zachodni analitycy, którzy na podstawie zdjęć i nagrań wideo doszli do wniosku, że Ukraińcy jednak tam są. Ale ewentualna obecność Ukraińców na drugim brzegu Dniepru nie wpływa na przebieg walk na froncie, nie prowadzi też do koncentracji dodatkowych, rosyjskich sił naprzeciw zagrożonych odcinków. Rosjanie najwyraźniej uważają, że wystarczą przeszkody naturalne.

Alarmuje jednak nie wojsko, lecz tzw. korespondenci wojenni. Kilku z nich informowało od połowy ubiegłego tygodnia, że ukraińscy żołnierze sforsowali Dniepr naprzeciwko Chersonia.

Dlaczego Rosjanie nie próbują wyprzeć Ukraińców?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Bloomberg: USA chcą wyjaśnień Warszawy w sprawie uzbrojenia dla Ukrainy
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Konflikty zbrojne
Wielka Brytania prowadziła tajne rozmowy z Rosją w związku z wojną na Ukrainie
Konflikty zbrojne
ISW: Rosyjskie wysiłki poróżnienia Polski i Ukrainy poniosły fiasko
Konflikty zbrojne
Daniłow radzi Rosji zatopić swoją Flotę Czarnomorską
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Konflikty zbrojne
USA jednak przekażą Ukrainie rakiety ATACMS? Nieoficjalnie: Biden obiecał to Zełenskiemu
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej