Think tank: Rosja nie zrealizowała swoich celów do końca marca

Eksperci Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) zwracają uwagę, że Rosja poniosła porażkę w swojej tzw. "dużej" ofensywie zimowej i nie osiągnęła celów w postaci pełnego opanowania obwodów donieckiego i ługańskiego.

Publikacja: 02.04.2023 07:26

Think tank: Rosja nie zrealizowała swoich celów do końca marca

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 403

Analitycy amerykańskiego think tanku zwracają uwagę, że źródła rosyjskie, ukraińskie i zachodnie odnotowały 1 kwietnia, że ofensywa zimowa wojsk rosyjskich nie osiągnęła celu Kremla, jakim było opanowanie do 31 marca terytoriów wzdłuż granic administracyjnych obwodów donieckiego i ługańskiego.

Eksperci zwracają też uwagę na to, że rosyjscy blogerzy wojskowi obawiają się, że wojska rosyjskie powinny zakończyć działania ofensywne w Bachmucie i Awdijewce, by przygotować się na ukraińską kontrofensywę, której spodziewają się między 16 kwietnia a 9 maja.

Blogerzy wojskowi podkreślili swoje rozczarowanie, że w czasie zimy nie doszło do decydujących bitew i zauważyli, że Rosja nie będzie mogła kontynuować ofensywy na dużą skalę, jeśli w najbliższych tygodniach nie zdoła utrzymać pod kontrolą Bachmutu i Awdiejewki.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. Szojgu: Rosja zwiększyła produkcję amunicji

ISW od dawna ocenia, że rosyjska ofensywa zimowa ma małe szanse powodzenia ze względu na utrzymującą się niezdolność dowództwa do zrozumienia relacji czasowych i przestrzennych związanych z taką kampanią.

Instytut ocenił również, że Rosji brakuje siły bojowej niezbędnej do przeprowadzenia więcej niż jednej dużej ofensywy w obwodach donieckim i ługańskim, a trwające kampanie poboru w Rosji i na okupowanych terytoriach ukraińskich mogą wskazywać, że Rosja przygotowuje się na brak rezerw.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 468
Konflikty zbrojne
Rosjanie twierdzą, że niszczą leopardy. Ukraina: Wysadzono zaporę na Dnieprze
Konflikty zbrojne
Australia przekaże 41 myśliwców F/A-18 Hornet Ukrainie?
Konflikty zbrojne
Bloomberg: Polska prosi Wielką Brytanię o wsparcie w obronie nieba
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie. Kontrofensywa czy starcie o kilka wiosek
Konflikty zbrojne
Rozpoczęła się kontrofensywa Ukrainy? Władze w Kijowie zabierają głos