Minister obrony Ukrainy: Gdzie jest droga na Moskwę? Nagranie hitem internetu

Pierwsze czołgi Leopard 2 od Polski dotarły już na Ukrainę. Nagranie z udziałem ministra obrony Ołeksij Reznikowa, który miał okazję zobaczyć te maszyny, podbija media społecznościowe.

Publikacja: 25.02.2023 10:16

Szef MON Ołeksij Reznikow i premier Denys Szmyhal. W tle pierwsze dostarczone przez Polskę leopardy

Szef MON Ołeksij Reznikow i premier Denys Szmyhal. W tle pierwsze dostarczone przez Polskę leopardy

Foto: mil.gov.ua

W rocznicę rozpoczęcia wielkiej wojny Ukraina dostała pierwsze wyczekiwane czołgi niemieckiej produkcji. Składający niezapowiedzianą wizytę w Kijowie premier Mateusz Morawiecki zapowiedział też w piątek inną pomoc militarną.

„Rok po rozpoczęciu rosyjskich działań wojennych premier Mateusz Morawiecki udał się do Kijowa żeby dać jasny i wymierny sygnał dalszego wsparcia w obronie Ukrainy przed Rosją” - ogłosił wcześniej w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller.

Czytaj więcej

Pierwsze polskie leopardy w Kijowie, będą i z innych krajów

Ołeksij Reznikow, minister obrony narodowej Ukrainy, miał okazję wejść do wnętrza jednego z czołgów Leopard, które z Polski trafiły już na Ukrainę. Zapytany o wrażenia odparł: „Przepraszam, gdzie jest droga na Moskwę?”. Nagranie szybko stało się wiralem w sieci.

Na Ukrainę ma trafić batalion czołgów Leopard 2A4, w skład którego wejdzie 14 maszyn, które przekaże Polska, 8 przekazanych przez Norwegię i 4 czołgi z Kanady. Hiszpania zadeklarowała od 6 do 10 czołgów, Finlandia ma przekazać trzy maszyny.

Niemcy zapowiedziały w piątek, że dostarczą Ukrainie cztery dodatkowe główne czołgi bojowe Leopard 2 A6. Decyzję ogłosiło niemieckie Ministerstwo Obrony po wspólnej decyzji szefa resortu Borisa Pistoriusa i jego doradców wojskowych. Zgodnie z decyzją, cztery czołgi będą pochodzić z magazynów Bundeswehry. Tym samym Niemcy dostarczą Ukrainie 18 czołgów bojowych zamiast 14, o których wcześniej informowano.

Także premier Szwecji Ulf Kristersson potwierdził w piątek, że jego kraj wyśle Ukrainie czołgi Leopard 2. Chodzi o liczbę do 10 czołgów typu 2A6 i 2A5. Z kolei Lizbona przekaże Kijowowi w marcu trzy własne czołgi Leopard 2.

Konflikty zbrojne
Putin zezwala na przeprowadzenie wyborów na anektowanych terytoriach Ukrainy
Konflikty zbrojne
Łukaszenko o "broni atomowej dla wszystkich", którzy dołączą do Rosji i Białorusi
Konflikty zbrojne
W maju Rosjanie atakują Kijów średnio co dwa dni. Kolejny nocny alarm
Konflikty zbrojne
Ukraiński kontratak: jutro, pojutrze, za tydzień
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Tak zmasowanego ataku dronów na Kijów jeszcze nie było
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 458