Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 347

W tej chwili koncentrujemy się na masowych zabójstwach w Buczy i atakach na cywilną infrastrukturę Ukrainy” – powiedział prokurator Peter Frank gazecie „Welt am Sonntag”.

Powiedział, że większość dowodów pochodzi z wywiadów z ukraińskimi uchodźcami, a teraz celem jest „przygotowanie się do ewentualnej późniejszej sprawy sądowej – czy to w Niemczech, czy z zagranicznymi partnerami lub sądem międzynarodowym”.

Biuro Franka wcześniej stosowało zasadę jurysdykcji uniwersalnej, która pozwala ścigać niektóre poważne przestępstwa niezależnie od miejsca ich popełnienia, aby sądzić Syryjczyków za okrucieństwa popełnione podczas wojny domowej w tym kraju.

Frank powiedział, że jego biuro rozpoczęło dochodzenie w sprawie Ukrainy w marcu 2022 r. - Nie atakujemy konkretnych osób w dochodzeniu, ale raczej zbieramy informacje i dowody – powiedział.

Przyznał jednak, że ściganie podejrzanych o zbrodnie wojenne w Niemczech było możliwe tylko wtedy, gdy przebywali oni w kraju.

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock w zeszłym miesiącu wezwała do obejścia faktu, że Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK), pomimo wszczęcia własnego śledztwa w zeszłym roku, nie może ścigać Rosji za jakiekolwiek możliwe zbrodnie wojenne, ponieważ Rosja nie jest członkiem trybunału i nie zgodziła się na jego jurysdykcję, a Kijów nie ratyfikował członkostwa w MTK.