Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 341

Mychajło Podolak ostrym wpisem zareagował na zapowiedzi MKOl, o "potencjalnych możliwościach" udziału Rosjan i Białorusinów w letnich igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Podolak w weekend opisał organizację z Lozanny jako promującą „przemoc, masowe morderstwa, zniszczenie” i powiedział, że rosyjska obecność na igrzyskach będzie stanowić dla kraju „platformę do promowania ludobójstwa”.

"MKOl jest promotorem wojny, zabijania i niszczenia… MKOl z radością obserwuje, jak Rosja niszczy Ukrainę, a następnie oferuje Rosji platformę do promowania ludobójstwa i zachęcania do dalszego zabijania. Oczywiście ru-pieniądze, za które kupuje się olimpijską hipokryzję, nie śmierdzą ukraińską krwią. Prawda, panie Bach?" - napisał doradca.

W reakcji na te słowa MKOl wystosował oświadczenie, w którym "odrzuca w najostrzejszych słowach to i inne zniesławiające stwierdzenia", które "nie mogą służyć jako podstawa do jakiejkolwiek konstruktywnej dyskusji”.

W swoim nocnym wystąpieniu wideo prezydent Zełenski zobowiązał się do „ochrony struktur sportowych i międzynarodowego ruchu olimpijskiego przed zdyskredytowaniem poprzez wysiłki niektórych przedstawicieli biurokracji sportowej, aby dopuścić rosyjskich sportowców do międzynarodowych zawodów”.

Polski minister sportu Kamil Bortniczuk zapowiedział utworzenie koalicji przeciwko udziałowi reprezentacji narodowych Rosji i Białorusi w paryskich igrzyskach.