"Politico": Na Zachodzie trwają rozmowy o dostawach myśliwców na Ukrainę

Serwis "Politico", powołując się na rozmowy z kilkoma zachodnimi dyplomatami i przedstawicielami zachodnich armii podaje, że na Zachodzie trwa już debata na temat dostarczenia zachodnich myśliwców Ukrainie.

Publikacja: 26.01.2023 09:27

Myśliwce F-16

Myśliwce F-16

Foto: US DoD

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 337

Dostarczenia im zachodnich myśliwców domagają się władze w Kijowie, które mogą liczyć na wsparcie państw bałtyckich w tym zakresie - podaje "Politico".

- Następnym naturalnym krokiem będą myśliwce - mówi dyplomata z jednego z państw na północy Europy po tym jak Niemcy zadeklarowały dostarczenie na Ukrainę czołgów Leopard, a USA zapowiedziały wysłanie na Ukrainę 31 abramsów.

Według rozmówców "Politico" sprawa ta budzi jeszcze większe kontrowersje niż dyskusja na temat dostarczenia Ukrainie zachodnich czołgów, ze względu na obawy przed eskalacją konfliktu na Ukrainie. Tym niemniej sprawy nie uznaje się za całkowicie wykluczoną - wynika z materiału serwisu.

Czytaj więcej

Brytyjski resort obrony: 2. Gwardyjska Dywizja skończyła szkolenie na Białorusi

Waszyngton miał przekazać Kijowowi że w tym momencie dostawy samolotów nie wchodzą w grę. - To czerwona linia - ale ubiegłego lata czerwoną linią były zestawy HIMARS i linia się przesunęła. Potem były czołgi podstawowe - i znów się przesunęła - mówi rozmówca "Politico".

Inny dyplomata, przedstawiciel jednego z europejskich mocarstw podkreśla, że prędkość dostaw zachodniej broni na Ukrainę rośnie. I dodaje, że do dyskusji na temat myśliwców może dojść za "dwa, trzy tygodnie".

Do dyskusji na temat myśliwców może dojść za dwa, trzy tygodnie

Temat dostaw zachodnich myśliwców na Ukrainę poruszył szef MSZ Holandii, Wopke Hoekstra, który w parlamencie stwierdził, że holenderski rząd chciałby dostarczyć myśliwce F-16, jeśli Kijów ich zażąda. - Mamy otwarte umysły, nie ma dla nich tabu - stwierdził.

Tymczasem szef MSZ Słowacji, Rastislav Káčer, mówił agencji Interfax Ukraina, że jego rząd jest gotów przekazać Kijowowi swoje myśliwce MiG-29.

W środę dostawy myśliwców na Ukrainę wykluczył jednak kanclerz Olaf Scholz.

Jeden z dyplomatów, z którym rozmawia "Politico" przekonuje jednak, że dostawy myśliwców dla Ukrainy to tylko kwestia czasu.

Konflikty zbrojne
Łukaszenko o "broni atomowej dla wszystkich", którzy dołączą do Rosji i Białorusi
Konflikty zbrojne
W maju Rosjanie atakują Kijów średnio co dwa dni. Kolejny nocny alarm
Konflikty zbrojne
Ukraiński kontratak: jutro, pojutrze, za tydzień
Konflikty zbrojne
Tak zmasowanego ataku dronów na Kijów jeszcze nie było
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 458
Konflikty zbrojne
Wiceszef rosyjskiego MSZ precyzuje warunki "sprawiedliwego i trwałego pokoju"