Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 319

„W dniach od 16 stycznia do 1 lutego 2023 r. odbędą się wspólne ćwiczenia lotów taktycznych z jednostkami lotniczymi Sił Zbrojnych Republiki Białorusi i Federacji Rosyjskiej, wchodzącymi w skład komponentu lotniczego Regionalnego Zgrupowania Wojsk - przekazało w niedzielę biuro prasowe Ministerstwa Obrony w Mińsku.

W niedzielę na Białoruś przybył komponent lotniczy Wojskowych Sił Kosmicznych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Czytaj więcej

Pierwsza w nowym roku wymiana jeńców między Rosją i Ukrainą

„W ćwiczenia lotów taktycznych będą zaangażowane wszystkie lotniska i poligony Sił Powietrznych i Sił Obrony Powietrznej Sił Zbrojnych Białorusi” – poinformował resort obrony Białorusi.

W październiku Aleksandr Łukaszenko zapowiedział utworzenie zgrupowania rosyjsko-białoruskiego na terytorium Białorusi. „Zadania regionalnego zgrupowania wojsk są czysto defensywne. I wszystkie działania prowadzone w tym momencie mają na celu adekwatną odpowiedź na działania w pobliżu naszych granic” - przekonywał wówczas Wiktor Chrenin, minister obrony Białorusi.

Czytaj więcej

Krymski Most znów zamknięty. Rosjanie zaczęli nowy remont

W związku z utworzeniem zgrupowania na Białorusi ma stale przebywać ok. 9 tys. żołnierzy rosyjskich. Zapowiadano też rozmieszczenie około 170 czołgów, do 200 bojowych wozów opancerzonych oraz do 100 dział i moździerzy o kalibrze powyżej 100 milimetrów.