Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 288

Ma to być wspólne i oficjalne posunięcie w ramach wspólnej odpowiedzi na wojnę Władimira Putina z Ukrainą.

Tym samym paszporty wydawane w regionach okupowanych przez Rosję na Ukrainie lub na terytoriach w Gruzji (Abchazja i Osetia Południowa) zostaną odrzucone przez kraje UE, które również nie uznają dokumentów podróży potrzebnych do załatwienia wizy lub wjazdu na granicę terytorium Schengen

Chociaż państwa członkowskie już indywidualnie odrzucają rosyjskie dokumenty konsularne wydawane w okupowanych regionach Ukrainy i Gruzji, UE-27 chciała zapewnić wspólne ramy, a tym samym zapewnić prawidłowe funkcjonowanie granicy zewnętrznej UE.

- Trwająca agresja Rosji przeciwko Ukrainie jest rażącym lekceważeniem porządku międzynarodowego opartego na zasadach, zagraża pokojowi i bezpieczeństwu Europy – powiedział czeski minister spraw wewnętrznych i przedstawiciel rotacyjnej prezydencji UE Vit Rakusan.

- Dzisiejsza decyzja Rady jest kolejnym dowodem na to, że zdecydowanie stoimy za Ukrainą. Nigdy nie uznamy nielegalnej aneksji jej terytorium przez Rosję i popieramy prawo Ukrainy do wyzwolenia i odzyskania pełnej kontroli nad wszystkimi okupowanymi terytoriami - dodał czeski polityk.