USA podjęły działania przeciwko czarnemu rynkowi broni w Ukrainie

Departament Stanu USA pracuje nad tym, aby broń amerykańska w Ukrainie nie dostała się na czarny rynek.

Publikacja: 27.10.2022 22:39

USA podjęły działania przeciwko czarnemu rynkowi broni w Ukrainie

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 246

Departament Stanu USA  podjął szczegółowe działania mające na celu zapobieżenie wpadnięciu amerykańskiej broni na Ukrainie w ręce kryminalnych i niepaństwowych podmiotów.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział, że chociaż Ukraina „zobowiązała się do odpowiedniego zabezpieczenia i rozliczania przekazanego sprzętu militarnego”, USA „pozostają czujne” w kwestii możliwości dostania się broni w niepowołane ręce.

Według departamentu plan działania, który ma temu zapobiec, składa się z kilku elementów: wzmocnienia zdolności ukraińskich sił bezpieczeństwa i sąsiadów do ochrony uzbrojenia, wzmocnienie zarządzania granicami i bezpieczeństwem w Ukrainy oraz budowanie zdolności Ukrainy i jej sąsiadów do „odstraszania, wykrywania i zakazywania nielegalnego handlu.

"Wojny mogą doprowadzić do tego, że broń wpadnie w prywatne ręce drogą kradzieży lub nielegalnej sprzedaży, czasami tworząc czarny rynek broni, który może przetrwać dziesięciolecia. Różnorodne podmioty mogą próbować zdobyć broń ze źródeł w Ukrainie podczas lub po konflikcie, jak miało to miejsce po wojnach bałkańskich w latach 90.” – przekazał Departament Stanu w komunikacie.

Departament Stanu podjął działania mające na celu kontrolę przepływu broni niedługo przed kongresem poświęconym przyszłorocznej pomocy dla Ukrainy.

Oczekuje się także, że republikanie z Izby Reprezentantów będą wzywać do ograniczenia pomocy lub wprowadzenia większego nadzoru.

Konflikty zbrojne
Scenariusz dalszej wojny zaczyna pisać Kijów
Konflikty zbrojne
Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
Konflikty zbrojne
Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim