Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 243

W rozmowie z amerykańską stacją CNBC Garri Kasparow, jeden z najwybitniejszych szachistów, skrytykował propozycję przedstawiona niedawno przez Elona Muska.

Miliarder proponuje w niej m.in., aby Ukraina zgodziła się na status neutralny, zaakceptowała aneksję Krymu, oraz aby w niedawno zaanektowanych przez Rosję obwodach - ługańskim, donieckim, chersońskim i zaporoskim, ponownie odbyły się referenda, ale już pod kontrolą ONZ.

Krótko potem amerykański politolog Ian Bremmer w mailu wysłanym do abonentów Grupy Eurasia przekazał, że Musk przed złożeniem tej propozycji w mediach społecznościowych rozmawiał z Władimirem Putinem. Musk zaprzecza.

Czytaj więcej

Zanim przedstawił "plan dla Ukrainy", Musk rozmawiał z Putinem

Propozycję Muska stanowczo odrzuciła Ukraina, zaś Rosja przyjęła ją przychylnie.

Skrytykował ją też Garri Kasparow, wieloletni mistrz świata w szachach, niedoszły kandydat na prezydenta Rosji w 2008 roku, w swojej ojczyźnie wpisany na listę "zagranicznych agentów".

W rozmowie z CNBC Kasparow stwierdził, że koszt wojny jest ogromny, ale Ukraina go płaci.

- Dlaczego więc ludzie siedzą w zaciszu swoich rezydencji w Dolinie Krzemowej i mówią Ukrainie, jak prowadzić własne sprawy? - pytał Kasparow. - To moralny idiotyzm i geopolityczna ślepota.

"Chociaż prawdą jest, że Kasparow gra w szachy prawie tak samo dobrze jak mój iPhone, poza tym jest idiotą" - odpowiedział Musk.

"I nie mam nawet domu, nie mówiąc o rezydencji, ty dupku" - dodał twórca SpaceX.