Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 224

- Ukraińska armia prowadzi dość szybką i mocną ofensywę na południu kraju w ramach obecnej operacji obronnej - mówił Zełenski.

Prezydent Ukrainy dodał, że "tylko w tym tygodniu wyzwolonych od rosyjskiego fałszywego referendum zostało kilkadziesiąt miejscowości" w obwodach donieckim, charkowskim, ługańskim i chersońskim.

Zełenski wymienił następnie nazwy miejscowości wyzwolonych w obwodzie chersońskim: to Liubimiwka, Chreszczeniwka, Zołota Bałka, Biljaiwka, Ukrainka, Wełyka i Mała Ołeksandriwka i Dawydiw Brid. Prezydent Ukrainy zaznaczył przy tym, że nie jest to pełna lista wyzwolonych miejscowości. 

Wyzwalane przez Ukrainę miejscowości (z wyjątkiem tych w obwodzie charkowskim) znajdują się na terenach, które Rosja zamierza nielegalnie anektować po pseudoreferendach przeprowadzonych tam w dniach 23-27 września. We wtorek Rada Federacji ratyfikowała traktaty mówiące o aneksji tych terytoriów.

Ukraińskie Ministerstwo Obrony opublikowało nagranie, na którym widać jak ukraińscy żołnierze podnoszą flagę nad miejscowością Dawydiw Brid.

Dzień wcześniej ukraińskie siły odbiły kilka wiosek i prowadziły ofensywę wzdłuż Dniepru - co potwierdzała zarówno strona ukraińska, jak i lokalne władze okupacyjne. Ofensywa armii ukraińskiej na zachodnim brzegu Dniepru grozi odcięciem od zaopatrzenia rosyjskim jednostkom stacjonującym po tej stronie rzeki.

Z najnowszego raportu ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" wynika, że we wtorek, na niektórych odcinkach, front południowy przesunął się o 10-20 km.

Czytaj więcej

Antywojenny bunt ludzi kultury w Rosji

W ciągu doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło siedem uderzeń na cele wroga na froncie południowym, a ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła trzy bezzałogowe statki powietrzne Orlan-10 w rejonach berysławskim i mikołajewskim oraz 2 śmigłowce - Mi-8 i Mi-24. Artyleria i wojska rakietowe Ukrainy przeprowadziły na południu kraju 290 misji ogniowych. Rosjanie mieli w ciągu doby stracić 31 żołnierzy, osiem czołgów i 26 pojazdów wojskowych, oraz haubicę Msta-B.

Siły Powietrzne Ukrainy informują, że wycofujący się Rosjanie niszczą swoje skłądy amunicji i próbują niszczyć mosty i przeprawy na rzekach, by spowolnić ukraińskie natarcie.

Na wschodzie Ukrainy trwa ofensywa po zajęciu przez Ukrainę w sobotę mającego strategiczne znaczenie miasta Łyman, w obwodzie donieckim.

Reuters odnotowuje, że postępy ukraińskiej armii potwierdzają mapy, które pojawiają się w za rzecznikiem Ministerstwa Obrony Rosji w czasie przekazywania mediom codziennych raportów. Gen. Igor Konaszenkow nie informuje o wycofujących się Rosjanach, ale na mapach, które ilustrują miejsca rosyjskich uderzeń wyraźnie widać, że obszar, znajdujący się pod kontrolą rosyjskich wojsk zmniejszył się z dnia na dzień.

Tymczasem przywódca separatystów z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, Denis Puszylin informuje o tworzeniu linii obrony w rejonie miasta Kreminna, po odwrocie rosyjskich sił z Łymanu.