Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 223

Pakiet zatwierdzony przez Kongres obejmuje kwotę 140,5 mln dolarów. Większość tej kwoty zostanie przeznaczona na program zaopatrzenia Estońskich Sił Zbrojnych (EDF) w system rakietowy wysokiej mobilności artylerii (HIMARS), który ma zostać ukończony do 2025 roku.

Minister obrony Hanno Pevkur powiedział, że inicjatywa USA w okresie panującego kryzysu bezpieczeństwa była silna i oprócz wspierania Ukrainy, ich wsparcie rozciąga się również na te kraje, które wspierały Ukrainę.

- Zatwierdzenie kolejnego dodatkowego pakietu finansowania wojskowego, który obejmuje region bałtycki, wyraźnie pokazuje oddanie USA zasadom obrony zbiorowej NATO – nie tylko w słowach, ale także w działaniu  – kontynuował minister Pevkur.

Finansowanie to wpisuje się w kompleksowy pakiet pomocy obronnej, który USA przeznaczyły na podniesienie zdolności obronnych Ukrainy oraz państw wschodniej flanki NATO.

Według ministerstwa obrony USA wspierały już różne projekty rozwoju obronności w Estonii, podczas gdy wsparcie dla zamówień publicznych i projektów infrastrukturalnych w ciągu ostatnich pięciu lat wyniosło 228 mln USD.