Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 223

21 września Władimir Putin ogłosił w Rosji częściową mobilizację, która ma obejmować rezerwistów i osoby z doświadczeniem wojskowym, posiadające specjalizacje potrzebne rosyjskiej armii prowadzącej od 24 lutego działania wojenne na Ukrainie.

Minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu przekonywał, że mobilizacja ma objąć ok. 300 tysięcy osób, chociaż pojawiły się nieoficjalne doniesienia, że pod broń ma zostać powołanych nawet milion mężczyzn.

Czytaj więcej

Musk ma plan zakończenia wojny, chce oddać Krym Rosji. Jest odpowiedź Zełenskiego

Po ogłoszeniu mobilizacji pojawiły się doniesienia, że mobilizowane są również osoby bez doświadczenia wojskowego - m.in. studenci, a także osoby które, z racji wieku, powinny być zwolnione z poboru.

Firma ForwardKeys przeanalizowała dane dotyczące sprzedaży biletów lotniczych w Rosji między 21 a 27 września i porównała to do danych z poprzedniego tygodnia.

73 proc.

Tyle biletów lotniczych sprzedanych w Rosji w tygodniu po ogłoszeniu mobilizacji to bilety w jedną stronę

Porównanie to pokazało, że odsetek biletów w jedną stronę w ogólnej liczbie sprzedanych biletów wzrósł w ciągu tygodnia po ogłoszeniu częściowej mobilizacji do 73 proc. z 47 proc. tydzień wcześniej.

- Te liczby są znaczące i korelują z doniesieniami o nagłym wzroście sprzedaży biletów lotniczych (w Rosji) - mówi Olivier Ponti, przedstawiciel ForwardKeys.

60 proc. biletów sprzedanych w ciągu tygodnia od ogłoszenia mobilizacji przez Putina to bilety na loty realizowane w ciągu najbliższych 15 dni (w poprzednim tygodniu bilety takie stanowiły 45 proc. wszystkich sprzedanych biletów).

Według danych hiszpańskiej firmy analitycznej w ciągu tygodnia po ogłoszeniu mobilizacji trzycyfrowy wzrost zanotowała sprzedaż biletów w jedną stronę do Tbilisi (Gruzaj), Ałmaty (Kazachstan), Stambułu (Turcja), Tel Awiwu (Izrael) i Dubaju (ZEA).