Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 218

Dawidowa to pięciokrotna złota medalistka igrzysk w pływaniu synchronicznym oraz dumna, wielokrotnie odznaczana córka Kremla.

Niosła rosyjską flagę na igrzyskach olimpijskich w Londynie (2012), Władimir Putin osobiście wręczył jej później Order Zasług dla Ojczyzny. Pływaczka trzymała też z merem Moskwy pochodnię podczas sztafety z ogniem olimpijskim przy okazji zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi (2014). Trzy lata temu gościła prezydenta w centrum pływackim nazwanym jej imieniem. Zdjęcia z tej gospodarskiej wizyty do dziś krążą po sieci.

Czytaj więcej

Czy Kazachstan będzie wydalał Rosjan uciekających przed poborem?

Emigrację Dawidowej potwierdziła rządowa agencja TASS. Według stacji Match TV - która dotarła do pozostawionego przez nią listu - nie zamierza już do kraju wracać.

- Jesteśmy w szoku - mówi wiceszefowa tamtejszej federacji pływania synchronicznego Olga Brusnikina. Media prorządowe nazywają Dawidową „dezerterem” i zwracają uwagę, że wybrała emigrację podczas najtrudniejszego okresu w dziejach rosyjskiego sportu. - Ktoś musiał ją obrazić. Musimy dowiedzieć się, skąd taka decyzja - zastanawia się trenerka Tatiana Tarasowa.

Karabin może niebawem chwycić 37-letni Dinijar Bilaletdinow, czyli półfinalista piłkarskiego Euro 2008

Dawidowa najprawdopodobniej uciekła z kraju ze względu na swojego męża, któremu groziła mobilizacja.

Wezwania do wojska dla rosyjskich sportowców nie są mitem, dotyczą nawet tych nieco starszych.

Agencja RIA Novosti we wtorek poinformowała, że karabin może niebawem chwycić 37-letni Dinijar Bilaletdinow, czyli półfinalista piłkarskiego Euro 2008. 46-krotny reprezentant Rosji nigdy wcześniej nie był w wojsku. Służbę odbył, reprezentując kraj jako sportowiec.