Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 216

Informację tę jako pierwszy podał rosyjski portal Vedomosti.ru, powołując się na źródła w radzie Federacji oraz kolejne, bliskie władzom Krymu.

W skład nowej jednostki miałby wejść Krym, oraz anektowane w wyniku referendów Doniecka i Ługańska Republiki Ludowe oraz obwody zaporoski i chersoński.

Na szefa nowego okręgu typowany jest Dmitrij Rogozin, były dyrektor generalny Państwowej Korporacji ds. Działalności Kosmicznej Roskosmos, w połowie lipca odwołany ze stanowiska.

Czytaj więcej

Pseudoreferendum w Enerhodarze: Głosujesz albo do wojska, głosowanie za zmarłych

Źródła rosyjskiego portalu twierdzą, że decyzja w sprawie Rogozina zapadnie w najbliższym czasie i najprawdopodobniej będzie pozytywna.

Potrzeba utworzenia nowego okręgu federalnego tłumaczona jest „trudną sytuacją” wokół referendów na terytoriach okupowanych i koniecznością powołania przedstawiciela "politycznej wagi ciężkiej" do zarządzania nimi.

Czytaj więcej

Pieskow zapewnia, że Rosja jest gotowa na aneksję części Ukrainy

Głosowanie w referendach w sprawie przyłączenia ukraińskich regionów DRL, ŁRL, Zaporoża i Chersonia do Rosji powinno zakończyć się 27 września. Na wszystkich terytoriach, z wyjątkiem obwodu chersońskiego, referenda zostały uznane za ważne już wieczorem 25 września ze względu na wysoką frekwencję.

Lokalne komisje wyborcze określiły frekwencję w DRL i ŁRL odpowiednio na 76,09 i 77,12 proc.

Na kontrolowanych przez Rosję terytoriach obwodu zaporoskiego frekwencja wyniosła 51,55 proc., m.in. dzięki głosującym za granicą. Z kolei w obwodzie chersońskim w ciągu trzech dni głosowania w referendum wzięło udział 48,91 proc. wyborców.

W środa Dumie Państwowej ma zostać przedstawiony projekt ustawy o aneksji wspomnianych terytorium do FR. Duma będzie głosować w czwartek. Nie jest wykluczone, że aneksja zostanie ogłoszona w piątek, podczas zapowiadanego orędzia Putina.