Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 196

Według geolokalizacji nagrań wideo i zdjęć satelitarnych, w zeszłym tygodniu Ukraińcy przeprowadzili najbardziej ambitne ataki naziemne od początku inwazji, podejmując nieustanne ataki na rosyjskie stanowiska dowodzenia, magazyny amunicji i zapasy paliwa daleko za linią frontu.

Według wysokiego rangą urzędnika USA Stany Zjednoczone zaobserwowały, że siły ukraińskie osiągnęły pewne sukcesy w atakowaniu rosyjskich linii zaopatrzeniowych, z zamiarem odcięcia i odizolowania wojsk rosyjskich obecnie rozmieszczonych na zachód od Dniepru.

Czytaj więcej

Rosja kupuje "miliony rakiet i pocisków" od Korei Płn.? USA: Są zdesperowani

Według strony ukraińskiej celem jest zajęcie przynajmniej całego terytorium na północ lub zachód od Dniepru, w tym nie tylko miasta Chersoń, ale także Nowej Kachowki z ważną elektrownią wodną oraz kanałem, który w znacznej części zaopatruje Krym w wodę.

Obecna ofensywa na południu ma szeroki zasięg – rozciąga się na ponad 100 mil – aby uniemożliwić rosyjskim jednostkom koncentrację w jednym punkcie. Ponadto nastąpił wzrost liczby operacji sabotażowych i ataków na prorosyjskich urzędników na okupowanych terenach.

Urzędnicy amerykańscy przyznają, że ukraiński cel odzyskania Chersonia do końca 2022 r. jest ambitny, ale pozostaje możliwy, jeśli Ukraina będzie nadal robić postępy w swoich bieżących operacjach.