Kontrofensywa Ukrainy. Brytyjski wywiad: Ukraińskie siły pancerne nacierają na południu

Wykorzystując stosunkowo słabo utrzymywaną obronę rosyjską, wojska ukraińskie przesunęły linię frontu w niektórych miejscach - wynika z najnowszych danych brytyjskiego wywiadu.

Publikacja: 31.08.2022 11:06

Ukraińska artyleria rakietowa BM-27 Uragan

Ukraińska artyleria rakietowa BM-27 Uragan

Foto: Anatolii Stepanov / AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 189

W poniedziałek ukraińskie dowództwo "Południe" przekazało, że jego jednostki rozpoczęły działania ofensywne na kilku kierunkach, w tym w rejonie Chersonia. Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony, Ukraińcy próbowali podjąć działania ofensywne w obwodach mikołajowskim i chersońskim, "ponieśli znaczne straty", zaś ich próba podjęcia ofensywy "nie powiodła się".

"Ukraińskie siły pancerne od poniedziałku kontynuują z kilku kierunków natarcie na południowe zgrupowanie rosyjskich wojsk na południu Ukrainy" - podał w środę w najnowszej aktualizacji wywiadowczej brytyjski resort obrony.

Czytaj więcej

Duży pożar na Krymie. Nieoficjalnie: Ogień w magazynach ropy

"Miejscami ukraińskie jednostki przesunęły linię frontu, wykorzystując stosunkowo słabo utrzymywaną rosyjską obronę" - dodano.

Zdaniem brytyjskiego wywiadu wojskowego, zgodnie ze swą doktryną, Rosja prawdopodobnie będzie teraz próbowała wypełnić luki w swojej linii za pomocą wcześniej wyznaczonych mobilnych jednostek rezerwowych. Według źródeł brytyjskich, w grupie tej będą zapewne żołnierze ze wschodniego zgrupowania wojsk, walczącego do tej pory w Donbasie.

W brytyjskiej analizie czytamy, że rosyjskie dowództwo przyspiesza wysiłki na rzecz zorganizowania posiłków na ukraiński front. "Do 24 sierpnia ochotnicze bataliony nowego 3. Korpusu Armijnego opuściły swą bazę pod Moskwą i jest wysoce prawdopodobne, że zostaną rozmieszczone na Ukrainie" - podano.

Czytaj więcej

Ukraińskie dowództwo "Południe" o ofensywie: Zniszczyliśmy przeprawę przez Dniepr

Brytyjski wywiad zaznacza, że operacyjna skuteczność tych jednostek nie jest znana. "Jest bardzo prawdopodobne, że w 3. Korpusie Armijnym brakuje ludzi, a żołnierze przeszli ograniczone szkolenie" - czytamy.

Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
Konflikty zbrojne
Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Po ataku dronów: Moskwa stała się miastem przyfrontowym
Konflikty zbrojne
Rosja twierdzi, że zatopiła ostatni okręt wojenny Ukrainy