Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 184

Wczorajszy incydent z tymczasowym odłączeniem elektrowni od ukraińskiej sieci energetycznej, spowodowanym pożarem linii przesyłowych, zwiększył obawy przed katastrofą nuklearną.

W ciągu nocy w okolicy odnotowano ciągły ostrzał, a zdjęcia satelitarne z Planet Labs pokazują pożary wokół kompleksu największej elektrowni jądrowej w Europie, trwające już od kilku dni.

Czytaj więcej

Przywrócono zasilanie w elektrowni w Enerhodarze. Obiekt nadal poza siecią

Sytuacja ta wpłynęła na decyzję władz pozostającego pod kontrolą Ukrainy Zaporoża, dotyczącą dystrybucji tabletek z jodem, które pomagają blokować wchłanianie radioaktywnego jodu przez tarczycę w przypadku wzrostu promieniowania.

Jednocześnie Wiktor Laszko, minister zdrowia Ukrainy, zapewnił w telewizyjnym wywiadzie, że państwo zakupiło niezbędną ilość leków chroniących tarczycę w razie wypadku w elektrowni jądrowej. Zaapelował też do Ukraińców, aby nie kupowali i nie zażywali bez konsultacji z lekarzem leków zawierających jod.

Elektrownia atomowa w Enerhodarze w obwodzie zaporoskim  jest okupowana przez siły rosyjskie od pierwszych dni trwającej 6 miesięcy wojny. Obiekt obsługiwany jest przez ukraińskich pracowników. Obie strony wielokrotnie oskarżały się nawzajem o ostrzał terenu.

Oenzetowska agencja energii atomowej MAEA jest - jak twierdzi - na finiszu rozmów z Rosją, które mają umożliwić zespołowi ekspertów kontrolę w elektrowni i jej zabezpieczenie.