Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 182

- Myślę o tej biednej dziewczynie, która została wysadzona w powietrze z powodu bomby umieszczonej pod siedzeniem w samochodzie w Moskwie. Niewinni płacą za wojnę, niewinni - powiedział papież.

- Pomyślmy o tej rzeczywistości i powiedzmy jeszcze raz: wojna jest szaleństwem. A ci, którzy zarabiają na wojnie, na handlu bronią, to przestępcy. Oni mordują ludzkość - zaznaczył Franciszek.

Dugina zginęła w sobotę w eksplozji samochodu, którym jechała. Według rosyjskiej FSB za śmiercią córki Aleksandra Dugina, myśliciela i ideologa rosyjskiego imperializmu, stoją ukraińskie służby specjalne. Władze ukraińskie odrzucają te oskarżenia i sugerują, że Dugina mogła zginąć w wyniku operacji rosyjskich służb.

Nie można mówić w tych samych kategoriach o agresorze i ofierze, o gwałcicielu i zgwałconej

Andrij Jurasz, ambasador Ukrainy w Watykanie

Dugina podzielała imperialistyczne poglądy swojego ojca. Często występowała w rosyjskiej telewizji popierając wojnę na Ukrainie.

Aleksander Dugin przez lata apelował o budowę przez Rosję imperium obejmującego m.in. Ukrainę.

Jurasz, komentując słowa papieża pytał: "Jak to możliwe, by wymieniać ideologa (rosyjskiego) imperializmu jako niewinną ofiarę? Została zabita przez Rosjan jako ofiara sakralna i jest dziś tarczą dla wojny".

"Nie można mówić w tych samych kategoriach o agresorze i ofierze, o gwałcicielu i zgwałconej" - napisał też Jurasz.