Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja na Ukrainę. Z ukraińskich portów wypłynęło, po 22 lipca, ponad 700 tys. ton żywności.
Niinistö przyznał, że relacje z Rosją są dziś "być może nawet zimniejsze niż w czasie zimnej wojny".
- Zaufanie zniknęło, nie ma przesłanek do nowego otwarcia. Teraz nie jest czas, by budować więzi (z Rosją). Przeciwnie, wszelkie zależności, które mogą być wykorzystane przeciwko nam, powinny być poddane analizie - powiedział fiński prezydent.
Czytaj więcej
Rosyjscy turyści mogą mieć zakaz wjazdu do Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Finlandii, jeśli UE nie wprowadzi zakazu obejmującego całą wspólnotę - p...
Marin zajęła podobne stanowisko mówiąc, że jej rząd jest przygotowany, by wprowadzić ostrzejsze sankcje wobec Rosji, nawet gdyby ceny surowców energetycznych w Finlandii i Europie miały w efekcie wzrosnąć.
Premier Finlandii dodała, że rząd opowiada się też za ograniczeniem wydawania wiz turystycznych Rosjanom.
Mogliśmy słuchać uważniej naszych przyjaciół z państw bałtyckich, w ciągu poprzednich kilku dekad
- Powiem to wprost, zmniejszamy tempo wydawania wiz (Rosjanom), tak aby nie były wydawane w taki sposób, jak dotychczas... Pojawianie się turystów (z Rosja - red.) to problem, którym trzeba się zająć - stwierdziła Marin.
Premier Finlandii przyznała też, że Finlandia powinna była uważniej słuchać państw bałtyckich w kwestii relacji z Rosją.
- Chcę szczerze przyznać, że mogliśmy słuchać uważniej naszych przyjaciół z państw bałtyckich, w ciągu poprzednich kilku dekad, w kwestiach naszego wspólnego bezpieczeństwa i relacji z Rosją - stwierdziła.