Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 177

Niemiecki rząd od miesięcy ignoruje prośby Ukrainy o kolejne dostawy broni. W ciągu ostatnich dziesięciu tygodni ukraińscy dyplomaci wielokrotnie podnosili kwestię dostaw broni w niemieckim ministerstwie obrony, ale zarówno resort obrony, jak i urząd kanclerza federalnego wydają się odkładać odpowiednie wnioski na półkę - informuje niemiecki "Die Welt".

Według gazety od czerwca niemieckie ministerstwo obrony odbywa co miesiąc kilka spotkań na wysokim szczeblu, w których uczestniczy także szefowa resortu obrony Christine Lambrecht. W trakcie tych spotkań strona ukraińska każdorazowo zwracała się o kontynuację dostaw dotychczasowych typów uzbrojenia - samobieżnych wyrzutni artyleryjskich Panzerhaubitze 2000 oraz systemów wielokrotnych wyrzutni rakietowych Mars II. Niemcy dostarczyli już Ukrainie 10 takich haubic i trzy wyrzutnie rakiet wielokrotnego użytku.

Czytaj więcej

Podolak: Nie chodzi o atakowanie Mostu Krymskiego. Może zawali się przez wiatr?

Strona ukraińska nalegała również, aby niemiecki przemysł obronny udzielił licencji na eksport czołgów i pojazdów pancernych na Ukrainę. Jeszcze w kwietniu Ukraina otrzymała od Rheinmetall ofertę zakupu stu MBT Marder i 88 czołgów Leopard-1, wraz z amunicją i instruktażem, za 268 mln euro. Według producenta, sprzęt został "szybko przygotowany", ale nie było żadnej reakcji ze strony federalnego biura kanclerza.

W połowie sierpnia minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow osobiście omawiał tę kwestię telefonicznie z niemiecką minister obrony. Wcześniej na ten sam temat rozmawiali telefonicznie szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak i doradca Kanclerza Federalnego ds. polityki zagranicznej Jens Plötner. - Nasze prośby zawsze były wysłuchiwane i zapisywane, ale do tej pory nie było żadnych rezultatów - przekazały ukraińskie źródła rządowe.

Czytaj więcej

Wiceszef MSZ Rosji: USA mogą stać się stroną konfliktu na Ukrainie

Niemieckie ministerstwo obrony odpowiedziało na pytanie "Die Welt", że resort jest "w kontakcie ze stroną ukraińską na wielu płaszczyznach", aby zapewnić Ukrainie "jak najlepsze wsparcie w walce z rosyjskim agresorem", ale nie podało żadnych szczegółów.