Biden podpisał amerykański „instrument ratyfikacyjny”, witając oba kraje, co jest ostatnim krokiem do ich poparcia przez Stany Zjednoczone.

- To był i jest moment przełomowy, który - wierzę - wzmocni sojusz i zwiększy bezpieczeństwo i stabilność nie tylko Europy i Stanów Zjednoczonych, ale także świata – powiedział Biden.

Senat USA w zeszłym tygodniu  poparł rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię przytłaczającym wynikiem 95-1,  w  rzadkim przejawie ponadpartyjnej jedności. Zarówno demokratyczni, jak i republikańscy senatorowie zdecydowanie zatwierdzili członkostwo obu krajów, opisując je jako ważnych sojuszników, których współczesne siły zbrojne już ściśle współpracowały z NATO. 

Czytaj więcej

USA: Jeden senator głosował przeciw rozszerzeniu NATO. Dlaczego?

Szwecja i Finlandia wystąpiły o członkostwo w NATO w odpowiedzi na rosyjską inwazję 24 lutego na Ukrainę. Moskwa wielokrotnie ostrzegała oba kraje przed przystąpieniem do sojuszu.

- Wraz z wejściem Szwecji i Finlandii do sojuszu Putin otrzymuje dokładnie to, czego nie chciał - powiedział Biden.

Akcesja musi zostać ratyfikowana przez parlamenty wszystkich 30 członków Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Stany Zjednoczone są 23 państwem, które to zrobiło. Dokumenty czekają jeszcze na podpisy Portugalii, Hiszpanii, Czech, Słowacji, Węgier, Grecji i Turcji.