Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 166

Nowy traktat START (New Strategic Arms Reduction Treaty), który wszedł w życie w 2011 roku, między innymi ogranicza do 1550 liczbę strategicznych głowic nuklearnych, które Stany Zjednoczone i Rosja mogą rozmieścić, a także rozmieszczanie pocisków lądowych i podwodnych oraz bombowców do ich dostarczania. Tych ostatnich nie może być więcej niż 700.

Traktat zawarto na 10 lat od chwili wejścia w życie, z możliwością przedłużenia na czas do 5 lat, co wymaga zawarcia osobnego porozumienia. Obie strony miały zagwarantowaną możliwość kontroli realizacji ustaleń na terytoriach strony przeciwnej.

Prezydent USA Joe Biden powiedział w ubiegłym tygodniu, że jego administracja jest gotowa do „szybkiego” negocjowania ram zastąpienia Nowego START, który ma wygasnąć w 2026 roku, jeśli Moskwa zademonstruje chęć wznowienia prac nad kontrolą zbrojeń nuklearnych".

Czytaj więcej

Ukraiński Energoatom: Rosjanie gotowi wysadzić w powietrzę elektrownię atomową

MSZ w Moskwie poinformowało w poniedziałek, że wstrzymuje amerykańskie inspekcje swoich obiektów broni jądrowej, gdyż zakaz lotów z Rosji do USA i krajów sojuszniczych oraz ograniczenia wizowe dla krajów tranzytowych sprawiły, że rosyjscy inspektorzy nie mogą podróżować do USA, podczas gdy inspekcje amerykańskie w Rosji przebiegają bez przeszkód.

"Nasz kraj tymczasowo wycofuje swoje obiekty objęte inspekcjami na mocy tego traktatu z działalności inspekcyjnej na podstawie traktatu START. Wyjątek ten ma również zastosowanie do obiektów, w których mogą odbywać się pokazy, zgodnie z postanowieniami Umowy" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej rosyjskiego MSZ.

Czytaj więcej

Zacharowa: Kijów podpala Europę na rzecz nazistowskich idoli

"Zaproponowane przez Waszyngton warunki kontroli stworzyły "jednostronne korzyści dla Stanów Zjednoczonych i skutecznie pozbawiły Federację Rosyjską prawa do przeprowadzania kontroli na terytorium amerykańskim" - napisano w oświadczeniu

„Chcielibyśmy podkreślić, że są to środki tymczasowe” – poinformowało ministerstwo w oświadczeniu na swojej stronie internetowej. „Kiedy rozwiążemy problemy związane ze wznowieniem kontroli w ramach porozumienia, natychmiast zniesiemy” ograniczenia.

Komentatorzy podkreślają, że zawieszenie postanowień START pozostawia Rosję bez jakiejkolwiek kontroli nuklearnej, co może pozwolić jej na użycie taktycznej broni jądrowej na Ukrainie.