Palestyńczycy wystrzelili rakiety w kierunku Izraela

Palestyńscy bojownicy wystrzelili w piątek kilkanaście rakiet w kierunku Izraela, w odpowiedzi na izraelskie ataki powietrzne, w których zginęło co najmniej 10 osób, w tym jeden z przywódców Islamskiego Dżihadu.

Publikacja: 06.08.2022 05:19

Łuna nad Strefą Gazy po izraelskim ataku powietrznym

Łuna nad Strefą Gazy po izraelskim ataku powietrznym

Foto: AFP

W południowym i środkowym Izraelu, po zapadnięciu zmroku, rozległy się w piątek syreny alarmowe. Izraelska telewizja wyemitowała następnie materiał, na którym widać jak system obrony przeciwrakietowej strąca rakiety wystrzelone z terytorium Palestyny.

Islamski Dżihad, organizacja paramilitarna, poinformowała, że wystrzeliła ponad 100 rakiet w kierunku izraelskich miast, w tym Tel Awiwu. Jednak izraelskie służby ratunkowe zapewniają, że w wyniku ostrzału nikt nie ucierpiał.

Wcześniej służby ratunkowe ze Strefy Gazy poinformowały, że co najmniej 10 osób, w tym pięcioletnie dziecko, zginęło, a 55 zostało rannych w izraelskich atakach powietrznych, do których doszło po kilku dniach eskalacji w relacjach Izraela z Palestyńczykami, co było pokłosiem aresztowania jednego z liderów Islamskiego Dżihadu, Bassama al-Saadiego.

Czytaj więcej

Izrael przeprowadził nalot na Strefę Gazy. Nie żyje siedem osób, w tym dziecko

Strona izraelska twierdzi, że w atakach izraelskiego lotnictwa zginął Tayseer al-Jaabari, jeden z przywódców Islamskiego Dżihadu i ok. 15 terrorystów.

Premier Izraela, Jair Lapid, poinformował o "precyzyjnej operacji antyterrorystycznej" przeprowadzonej przez Izrael w związku z "nagłym zagrożeniem". Lapid zapewnił, że "zrobi co może, aby bronić obywateli kraju". 

Nie walczymy z mieszkańcami Strefy Gazy

Jair Lapid, premier Izraela

- Nie walczymy z mieszkańcami Strefy Gazy. Islamski Dżihad to poplecznicy Iranu, którzy chcą zniszczyć państwo Izrael i zabić niewinnych Izraelczyków - dodał Lapid w przemówieniu transmitowanym przez izraelską telewizję.

Islamski Dżihad potwierdził śmierć al-Jaabariego, który miał odgrywać rolę łącznika między tą organizacją, a rządzącym w Strefie Gazy Hamasem.

W wywiadzie dla telewizji Al Mayadeen, przywódca Islamskiego Dżihadu, Ziad al-Nakhala, zapowiedział odwet za izraelskie naloty. - Tel Awiw upadnie pod ciosami rakiet, podobnie jak inne izraelskie miasta - mówił.

Konflikty zbrojne
Członkowie komisji Kongresu wezwali Biały Dom do natychmiastowego dostarczenia Ukrainie pocisków ATACMS
Konflikty zbrojne
Rosja buduje wspólnie z Iranem fabrykę dronów. Produkcja może ruszyć na początku roku
Konflikty zbrojne
Generał Waldemar Skrzypczak: Główne uderzenie na południe będzie oznaczać duże straty dla Ukrainy
Konflikty zbrojne
Rosjanie w Warszawie o wojnie z Putinem i nowej Rosji
Konflikty zbrojne
Putin został zapytany o ukraińską kontrofensywę. "Nie osiągnęli swoich celów"