Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 162

Kanadyjskie Siły Zbrojne od 2015 roku przeszkoliły ponad 33 000 żołnierzy z ukraińskiego personelu wojskowego. Działania szkoleniowe zostały jednak wstrzymane w lutym tego roku.

Minister Anand stwierdziła, że w związku z tym, iż wojna w Ukrainie weszła w fazę przewlekłą, a Rosja skupia się na wyrządzeniu jak największych szkód zaatakowanemu państwu i jego mieszkańców, szkolenia zostaną wznowione, co rząd Kanady wcześniej obiecywał..

Do Wielkiej Brytanii, która prowadzi misję szkolenia ukraińskich wojsk, wyjedzie 225 instruktorów z Kanady. W większości wywodzą się z 3 batalionu Kanadyjskiej Lekkiej Piechoty Księżniczki Patricii.

Ukraiński Kongres Kanadyjski, grupa reprezentująca ukraińską diasporę w Kanadzie, z zadowoleniem przyjął wznowienie szkoleń, mówiąc, że kanadyjskie doświadczenie przyniesie Ukrainie ogromne korzyści.

Szkolenie prowadzone przez Kanadyjczyków, które odbędzie się w bazie wojskowej w południowo-wschodniej Anglii, będzie obejmowało obsługę broni, pierwszą pomoc i taktykę patrolową.

W zeszłym miesiącu Kanada zapowiedziała, że ​​tego lata wyśle ​​na Ukrainę 39 pojazdów opancerzonych produkcji General Dynamics (GD.N).

Do misji szkoleniowej prowadzonej przez Wielką Brytanię swoich instruktorów wojskowych skierowały też Holandia i Nowa Zelandia również zaangażowały trenerów wojskowych do misji prowadzonej przez Wielką Brytanię.