Według CNN Ukraińcy otrzymają od USA system NASAMS (National Advanced Surface-to-Air Missile System), opracowany w kooperacji amerykańskiego koncernu Raytheon i norweskiego Kongsberga.

Czytaj więcej

CNN: Amerykanie przekażą Ukrainie zaawansowany system obrony przeciwrakietowej NASAMS

W skład pakietu pomocy wojskowej, który USA mają przekazać Ukrainie, wejdą: dodatkowa amunicja artyleryjska i radary kontrbateryjne co ma być "odpowiedzią na potrzeby wyrażane przez ukraińską armię" - podaje źródło Reutera.

USA udzielają Ukrainie pomocy wojskowej od miesięcy - ze Stanów Zjednoczonych na Ukrainę trafiły m.in. haubice M777 oraz wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet HIMARS. Jeszcze przed wybuchem wojny Amerykanie dostarczali Ukraińcom ręczne zestawy przeciwpancerne i przeciwlotnicze.

Amerykanie wstrzymali przekazanie Ukrainie czterech dużych, uzbrojonych dronów

W czerwcu prezydent Joe Biden podjął decyzję o dostarczeniu Ukrainie pomocy wojskowej o wartości 700 mln dolarów, obejmującej wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet M142, z amunicją zdolną precyzyjnie razić cele na odległość ok. 80 km.

Amunicja artyleryjska, radary kontrbateryjne oraz dodatkowe pociski przeciwczołgowe Javelin oraz broń przeciwpancerna były również częścią tego pakietu.

Amerykanie wstrzymali natomiast przekazanie Ukrainie czterech dużych, uzbrojonych dronów z obawy o to, że radar i sprzęt służący rozpoznaniu, w który są one wyposażone, może stać się zagrożeniem dla bezpieczeństwa USA, jeśli wpadnie w ręce Rosji.