Z najnowszego raportu wynika, że na kierunkach wołyńskim i poleskim Siły Zbrojne Republiki Białorusi realizują zadania mające na celu wzmocnienie ochrony granicy Ukrainy z Białorusią w obwodach brzeskim i homelskim. Białoruska armia ma "sprawdzać gotowość bojową określonych jednostek".

Na Siewierszczyźnie Rosjanie umacniają pozycje w niektórych miejscowościach na pograniczu w obwodzie briańskim, w odległości ok. 3 km od granicy Ukrainy.

Czytaj więcej

USA wyślą Ukrainie zestawy rakietowe HIMARS

Sztab Generalny armii Ukrainy informuje o ataku rakietowym przeprowadzonym przez rosyjski myśliwiec Su-35 na miejscowość Białopole w obwodzie sumskim.

Na Słobodszczyźnie Rosjanie skupiają się na utrzymaniu pozycji i przeprowadzaniu rozpoznania.

W rejonie Charkowa Rosjanie prowadzą ostrzał artyleryjski, przeprowadzają też ataki z użyciem śmigłowców i lotnictwa - wynika z raportu.

W rejonie Słowiańska Rosjanie przegrupowują się. W wyniku poniesionych strat w rejonie Dowheńki niektóre jednostki rosyjskie musiały zostać wycofane do Izium w celu uzupełnienia. Aby wzmocnić ochronę swoich jednostek i tras zaopatrzenia, Rosjanie umocnili zgrupowanie w rejonie Kupiańska, przesuwając tam batalionową grupę taktyczną. Rosjanie przeprowadzają też rozpoznanie ukraińskich pozycji z użyciem bezzałogowych statków powietrznych Orlan-10.

W Donbasie Rosjanie prowadzą ostrzał wzdłuż całej linii frontu z użyciem moździerzy, artylerii i wyrzutni rakiet. Rosjanie odtworzyli też most kolejowy w rejonie Kupiańska, by przywrócić linię zaopatrzenia na trasie Kupiańsk-Łyman.

W rejonie miejscowości Łyman Rosjanie wzmocnili swoje jednostki i przegrupowali się. Z użyciem śmigłowców Ka-52 Rosjanie prowadzili ofensywę na kierunku Łyman-Stary Karawan.

W rejonie Bachmutu Rosjanie próbują wyprzeć swoje jednostki ukraińskiej armii z pozycji w rejonie Biłohoriwki i Wrubiwki.

W rejonie Zaporoża Rosjanie umacniają zajmowane pozycje na drugiej linii obrony. Z Wasyliwki przesunięto tu batalion czołgów T-62 i batalion piechoty zmotoryzowanej.

W rejonie Awdijiwki, Kurahiwki i Nowopawłiwki Rosjanie umacniają się na zajmowanych pozycjach.

W rejonie południowego Buhu wysiłki Rosjan skupione są na utrzymaniu zajmowanych pozycji i stworzeniu dodatkowej linii obrony.

Na wodach Morza Czarnego jeden rosyjski krążownik uzbrojony w pociski manewrujące Kalibr ma być gotowy do użycia broni rakietowej przeciwko celom na Ukrainie.

W Donbasie w ciągu doby Rosjanie odparli dziewięć ataków wroga niszcząc dwa czołgi, 13 zestawów artyleryjskich, osiem bojowych wozów piechoty i sześć innych pojazdów. Na południu Ukrainy Rosjanie mieli stracić w walkach ok. 70 żołnierzy.