Zachód oskarżył rosyjskie wojsko o przetrzymywanie jako zakładników dostaw żywności dla milionów ludzi na całym świecie.

Wojna na Ukrainie zablokowała główne porty tego kraju na Morzu Czarnym, poważnie wpływając na łańcuchy dostaw żywności na całym świecie. Ukraina jest głównym eksporterem pszenicy, ale teraz miliony ton zboża utknęły, co ma wpływ na kraje, które najmniej na nie stać.

- Próby Zachodu przypisywania wszelkich kłopotów specjalnej operacji wojskowej i oskarżania Rosji o blokowanie obcych statków w portach Morza Czarnego i Morza Azowskiego są absolutnie bezpodstawne – powiedziała rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa.

- Głównym katalizatorem istniejących negatywnych tendencji były antyrosyjskie sankcje Zachodu, które doprowadziły do ​​zerwania więzi w zakresie globalnej infrastruktury logistycznej i transportowej – oznajmiła.

Podwyżka cen produktów rolnych rozpoczęła się w 2020 r. „i nie jest w żadnym wypadku wynikiem specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie, stwierdziła, zanim obwiniła również Covid-19. Pandemia „poważnie zakłóciła łańcuchy wartości i znacznie zwiększyła koszty usług transportu żywności” - oznajmiła.