Rudenko wypowiedział się na ten temat po tym, jak o otwarcie takiego korytarza zaapelował szef MSZ Chin, Wang Yi, w czasie rozmowy z szefową MSZ Niemiec, Annaleną Baerbock.

- W obecnej sytuacji międzynarodowa społeczność powinna wspierać zawieszenie broni (na Ukrainie) tak szybko, jak to możliwe, by stworzyć korytarz dla eksportu zboża z Rosji i Ukrainy - powiedział Wang Yi.

Czytaj więcej

Chiny wzywają do stworzenia korytarza dla eksportu zboża z Rosji i Ukrainy

Ukraina jest ważnym dostawcą zboża dla wielu krajów w Afryce północnej i na Bliskim Wschodzie. Obecnie, w wyniku blokady wód Morza Czarnego przez rosyjskie okręty, eksport ukraińskiego zboża drogą morską jest niemożliwy, a drogą lądową Ukraina jest w stanie wyeksportować tylko część zboża, które przeznaczone jest na światowe rynki.

Teraz Rudenko stwierdził, że Rosja jest gotowa stworzyć korytarz humanitarny dla eksportu zboża z Ukrainy drogą morską. Zaledwie dwa dni wcześniej rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow mówił, że Ukraina może eksportować zboże drogą lądową, przez Polskę.

Jest przedwcześnie, by stworzyć rosyjską bazę wojskową w obwodzie chersońskim

Andrieja Rudenkę.

Wiceszef MSZ Rosji mówił też, że Rosja będzie gotowa rozmawiać z Ukrainą o wymianie jeńców, obrońców Mariupola, gdy ci zostaną osądzeni. Wcześniej strona rosyjska i prorosyjscy separatyści mówili, że niektórzy żołnierze broniący Mariupola powinni stanąć przed sądem za zbrodnie wojenne.

Rudenko mówił też, że jest przedwcześnie, by stworzyć rosyjską bazę wojskową w obwodzie chersońskim, okupowanym przez Rosję. Dzień wcześniej prośbę o stworzenie takiej bazy zapowiedziały kolaboracyjne władze obwodu chersońskiego, powołane przez Rosjan.