"Nieśmiertelny Pułk" to organizowana w całej Rosji akcja społeczna, w ramach której w rocznicę zakończenia II wojny światowej (w Rosji jest ona - jako Dzień Zwycięstwa - obchodzona 9 maja) ulicami miast przechodzą pochody osób niosących zdjęcia członków swoich rodzin, którzy walczyli w czasie II wojny światowej.

21 kwietnia minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, zameldował Władimirowi Putinowi zajęcie Mariupola

- Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa pochodom, tak aby nie było niepotrzebnych ofiar. Dlatego w Mariupolu kierownictwo Mariupola podejmie decyzje, czy będą w stanie zapewnić bezpieczeństwo, co oznaczałoby, że "Nieśmiertelny Pułk" może przejść - powiedział Makarow na konferencji prasowej.

Czytaj więcej

Ulicami Mariupola 9 maja ma przejść "Nieśmiertelny Pułk"

- Jest wystarczająco wielu ochotników, ludzi, posiadających pamięć historyczną, szczerych patriotów w ukraińskich miastach, którzy chcą zachować pamięć o swoich bohaterach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i przekazać ją swoim potomkom - dodał.

W tym roku pochody "Nieśmiertelnego Pułku" przejdą po raz pierwszy od 2019 roku ulicami miast w Rosji - dwuletnia przerwa w organizowaniu akcji (była realizowana tylko w formie akcji internetowej) była spowodowana sytuacją epidemiczną w Rosji.

21 kwietnia minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, zameldował Władimirowi Putinowi zajęcie tego miasta, mimo że na terenie zakładów Azowstal, które znajdują się w Mariupolu, nadal bronią się ukraińscy żołnierze z Pułku Azow i 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej. Putin nakazał blokadę zakładów Azovstal.

Przed tygodniem przedstawicielka kolaboracyjnych władz okupowanego Mariupola, samozwańcza zastępczyni mera miasta, Wiktora Kałaczewa ogłosiła, że kolaboracyjne władze chcą, aby "Nieśmiertelny Pułk" przeszedł ulicami miasta.