Sekretarz Stanu USA Antony Blinken spotkał się w sobotę z premierem i ministrem spraw zagranicznych Polski w Rzeszowie w pobliżu granicy z Ukrainą, którą przekroczyły setki tysięcy ludzi od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.

 - Polska wykonuje ważną pracę. Zrobiła wiele, aby ułatwić Ukrainie pomoc w zakresie bezpieczeństwa jej obywateli  – powiedział na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem w Rzeszowie.

Blinken przybył do Polski dzień po spotkaniu szefów MSZ państw NATO. Sojusz zobowiązał się do zwiększenia wsparcia dla członków wschodniej flanki NATO, takich jak Polska.

Sany Zjednoczone z kolei zadeklarowały przekazanie 2,75 mld dolarów na pomoc humanitarną w Polsce i Ukrainie

Blinken powiedział, że jego wizyta w Polsce odbywa się w „jednym z najtrudniejszych  momentów w długiej historii między naszymi dwoma krajami” i zapowiedział kontynuację rozmieszczania sił USA w Polsce.

Szef dyplomacji USA odwiedził punkt recepcyjny dla ukraińskich uchodźców w Korczowej, niedaleko granicy z Ukrainą, gdzie wysłuchał wstrząsających opowieści ludzi, zmuszonych do ucieczki z bombardowanego kraju.

Od początku agresji, od 24 lutego, do Polski trafiło już ponad 800 tys. Ukraińców.