Berlin podkreśla jednak, że jak dotąd nie ma żadnych przesłanek wskazujących, że bezpieczeństwo niemieckich żołnierzy w regionie jest zagrożone.

Oświadczenie niemieckiego rządu zostało wydane kilka godzin po tym, jak Departament Stanu nakazał części amerykańskich urzędników wyjazd z Iraku.

Rzecznik niemieckiego resortu obrony Jens Flosdorff oświadczył, że decyzja ws. zawieszenia szkolenia irackich żołnierzy nie oznacza, iż istnieje jakieś konkretne zagrożenie dla bezpieczeństwa niemieckich instruktorów. 

Decyzja ma związek z rosnącym napięciem w regionie - wyjaśnił Flosdorff.

W Iraku stacjonuje obecnie ok. 160 niemieckich żołnierzy. 60 z nich przebywa w bazie na północ od Bagdadu, w której szkoleni są iraccy żołnierze.

Flosdorff poinformował, że Niemcy mogą wznowić szkolenie Irakijczyków za kilka dni.

W ostatnim czasie USA wysłały w rejon Iranu grupę bojową lotniskowca Abraham Lincoln i grupę zadaniową bombowców w związku z - o czym mówił m.in. sekretarz stanu USA Mike Pompeo - sygnałami wywiadu o zagrożeniu atakiem na wojska USA na Bliskim Wschodzie ze strony Iranu lub jego sojuszników.

Iran zaprzecza, jakoby planował działania przeciw USA. Europejscy sojusznicy USA ostrzegają Waszyngton przed ryzykiem eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie.