Stefan Szczepłek: Orban, czyli nieszczęście Węgrów

Polacy z Holandią zagrali inaczej: odważnie, ładnie, w sposób urozmaicony. To właśnie sprawiło, że spotkali się z sympatią. Ciekawe, że wolimy ładnie przegrać, niż brzydko wygrać.

Publikacja: 17.06.2024 18:33

Stefan Szczepłek: Orban, czyli nieszczęście Węgrów

Foto: AFP

Holendrzy odprawiali gorzkie żale narzekając, że wynik ich meczu z Polską (2:1) jest niesprawiedliwy, bo powinni wygrać wyżej. Oczywiście — mieli tyle sytuacji, że powinni. Ale nie zrobili tego, bo albo przeszkadzali im Polacy, albo nie byli dość dobrzy. To, co nazywa się potocznie „szczęściem” lub „pechem”, to nic innego jak umiejętności. Na tym polega piłka nożna.

Sytuacja jest szczególna, bo do tej pory na ogół krytykowaliśmy reprezentację nawet, kiedy wygrywała, a teraz chwalimy ją po porażce. W dodatku to pierwsza przegrana, od kiedy trenerem został Michał Probierz. Inaczej mówiąc: drużyna przegrała bodaj najważniejszy mecz, a my skandujemy „nic się nie stało”.

Czytaj więcej

Kamil Kołsut: Ciemne chmury nad Europą. Jeśli piłka da nam oddech, to tylko na chwilę

Kiedy trenerem był Jerzy Brzęczek, reprezentacja nie wygrała pierwszych sześciu meczów. Zaczęła zwyciężać wtedy, gdy zaczęły się eliminacje mistrzostw Europy, czyli w odpowiednim momencie. Teraz sytuacja jest odwrotna.

Polska — Holandia. Dlaczego nie skandujemy, że nic się nie stało?

Polacy z Holandią zagrali inaczej, niż dotychczas: odważnie, ładnie, w sposób urozmaicony. To właśnie sprawiło, że spotkali się z sympatią. Ciekawe, że wolimy ładnie przegrać, niż brzydko wygrać.

Czytaj więcej

Polska - Holandia. Michał Probierz wcisnął reset i zmienił duszę polskiego piłkarza

Kiedy emocje opadły i zaczęła się merytoryczna analiza, znaleźli się i winowajcy porażki. Nicola Zalewski, który znowu rozegrał bardzo dobry mecz, podał raz jakby dopadła go pomroczność jasna, co zakończyło się stratą pierwszej bramki. Zalewski zrobił już coś takiego w poprzednim spotkaniu, z Turcją. Wykopał piłkę ze swojej pozycji bocznego obrońcy (w tym wypadku) na środek boiska, gdzie kończy się pole karne. Turcy prezentu nie wykorzystali, a Cody Gakpo to zrobił.

Już na pierwszych zajęciach juniorom wpaja się zasadę, że w sytuacjach zagrożenia, w pobliżu swojego pola karnego lepiej piłkę wybić w aut, niż narazić się na stratę utrzymując ją w boisku. A jeśli dyshonorem jest wybicie, to przynajmniej trzeba ją kopnąć wzdłuż linii, a nie na środek, gdzie jest najniebezpieczniej. 

Czytaj więcej

Stefan Szczepłek: Szkoda, bo ładnie grali...

Zalewski musiał o tym wiedzieć, ale dwa takie same przypadki w ciągu kilku dni wymagają zastanowienia: dlaczego to zrobił. Będąc przy okazji pewnym siebie, jednym z najlepszych zawodników naszej drużyny.

Polska — Holandia. Kto bije się w pierś po porażce

W piersi zaczynają się bić inni zawodnicy. Virgil van Dijk nie może sobie darować, że umożliwił Adamowi Buksie oddanie strzału, a Bartosz Salamon wini siebie, że nie zablokował Wouta Weghorsta. Dobrze to o nich świadczy, ale nie przesadzajmy, z takich sytuacji składa się piłka. W wielu innych przypadkach dzięki postawie van Dijka i Salamona gole nie padły.

Rozumiem, że obaj obrońcy mogą mieć poczucie winy. Kiedyś Jeno Buzanszky, prawy obrońca węgierskiej „Złotej Jedenastki” opowiadał mi, że to przez niego Węgrzy nie zostali mistrzami świata. - Gdybym przy strzale Helmuta Rahna podniósł nogę o pięć centymetrów wyżej, piłka odbiłaby się od piszczela. Podniosłem za nisko i wpadła do bramki.

Czytaj więcej

Euro 2024. Szwajcarię stać na wielki turniej. Węgry na łopatkach, smutny Viktor Orbán

Buzanszky mówił to pół wieku po mistrzostwach świata w Szwajcarii wyraźnie przejęty, jakby to było wczoraj. To co ma powiedzieć - jeśli w ogóle ma cokolwiek do powiedzenia) - stoper Węgrów Willi Orban, który w ostatniej minucie meczu ze Szwajcarią, kiedy jeszcze była szansa na wyrównanie, podał piłkę na nogę Breela Embolo, doprowadzając do utraty gola i porażki na powitanie mistrzostw Europy? Taki Orban to jest dopiero nieszczęście.

Komentarze
Michał Kolanko: Jeden sondaż wiosny nie czyni. Ale PiS ma powody do zadowolenia po badaniu, w którym wygrywa z KO
Komentarze
Artur Bartkiewicz: Czym suwerenność Andrzeja Dudy różni się od suwerenności Donalda Tuska?
Komentarze
Kłótnie w sieci między Trumpem a Zełenskim oddalają pokój w Ukrainie
Komentarze
Bogusław Chrabota: Zbigniewa Ziobry cyrk w budowie
Komentarze
Estera Flieger: Krym musi być ukraiński