Piotr Skwirowski: Kurski sprawdzi się w biznesie, czyli turbo-PRL

Szukam jasnych stron w nominacji byłego szefa TVP. Jacek Kurski mówi, że chce dalej służyć Polsce. Do niedawna bardzo źle jej służył. W Banku Światowym nowych wielkich szkód, poza wizerunkowymi, nam pewnie nie wyrządzi. Ale może mam małą wyobraźnię.

Publikacja: 07.12.2022 12:17

Wiele zadziwiających karier pod rządami PiS widzieliśmy, ale w tę Jacka Kurskiego trudno uwierzyć

Wiele zadziwiających karier pod rządami PiS widzieliśmy, ale w tę Jacka Kurskiego trudno uwierzyć

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Jacek Kurski, były prezes TVP, propagandysta partii PiS, odchodzi z polityki. Będzie przedstawicielem Polski w radzie dyrektorów Banku Światowego. Po odejściu z telewizji był przymierzany do rządu. Mówiło się, że może stanąć na czele resortu cyfryzacji. Kilka dni temu prezes PiS stwierdził jednak, że Kurski posadę rządową odrzucił. Kaczyński uśmiechał się przy tym tajemniczo. W środę gruchnęła wieść, że odnalazł się na drugim końcu świata – w Waszyngtonie.

Wiele zadziwiających karier pod rządami PiS widzieliśmy, w tę trudno było jednak uwierzyć. Wątpliwości rozwiał sam Kurski. Na Twitterze ogłosił, że „trzy miesiące po wypełnieniu misji odbudowy siły i prestiżu Telewizji Polskiej oraz przywrócenia Polakom pluralizmu i komfortu demokratycznego wyboru (…) czas na nowe wyzwanie”, I dalej: „Potwierdzam, że podjąłem zgodną z moim wykształceniem i doświadczeniem menadżerskim pracę jako alternate executive director w Banku Światowym”.

Czytaj więcej

Jacek Kurski dostał pracę w Banku Światowym. Polecił go tam Adam Glapiński

Wszystko to brzmi jak ponury żart, ale nim nie jest. Kurski podąża utartą ścieżką z polityki do wielkich pieniędzy. Tak było w wielu rządach, ale w czasach PiS powiedzenie o Staszku, który chce się sprawdzić w biznesie, wybrzmiewa z niespotykaną dotąd siłą. Staszków trudno już nawet zliczyć. Partia daje zarobić swoim funkcjonariuszom. Umieszcza ich w spółkach Skarbu Państwa, często na eksponowanych stanowiskach, oczywiście sowicie opłacanych z publicznych pieniędzy.

Czytaj więcej

Jacek Kurski w Banku Światowym. Opozycja: Była propaganda, jest nagroda

Kompetencje? Wolne żarty. Kto dziś pamięta o konkursach na kierownicze stanowiska w firmach i instytucjach państwowych? Teraz liczy się legitymacja partyjna, powiązania rodzinne i towarzyskie z politykami PiS, plecy i znajomości. Z każdym rokiem, każdym miesiącem ta praktyka sięga coraz głębiej, schodzi coraz niżej. Do firm, firemek, instytucji. Turbo-PRL. Czyste zło. Tak gnije państwo. Tym bardziej bolą frazesy Jacka Kurskiego o pełnieniu misji...

Szukam jasnych stron w nominacji byłego szefa TVP. Kurski mówi, a jakże, że chce dalej służyć Polsce. Do niedawna bardzo źle jej służył. W Banku Światowym nowych wielkich szkód, poza wizerunkowymi, nam pewnie nie wyrządzi. Ale może mam małą wyobraźnię.

Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: O jednego za mało, by przełamać impas
Opinie Ekonomiczne
Paweł Rożyński: Wielkanoc zwalnianych
Opinie Ekonomiczne
Stanisław Gomułka: Jak zakończyć wojnę, jeśli nikt jej nie wygra
Opinie Prawne
Kardas, Gutowski: Jak zrobić z sądów odwoławczych sądy kapturowe
Opinie polityczno - społeczne
Mariusz Cieślik: Znachor polskiej duszy
Komentarze
Jerzy Haszczyński: Putin do Hagi, a co z Wołyniem?