Ponad 2000 ofiar trzęsienia ziemi w Maroku. Ludzie śpią na ulicach, świat wysyła pomoc

Wiele rodzin w Marakeszu dwie noce spędziło na ulicach miasta, ponieważ obawiają się kolejnego trzęsienia ziemi. Władze Maroka poinformowały, że potwierdzono śmierć co najmniej 2000 osób.

Publikacja: 10.09.2023 11:17

Ratownik poszukuje ocalałych pod gruzami domu zniszczonego w wyniku trzęsienia ziemi w Moulay Brahim

Ratownik poszukuje ocalałych pod gruzami domu zniszczonego w wyniku trzęsienia ziemi w Moulay Brahim na południe od Marakeszu. Maroko, 9 września

Foto: AFP

Strach ogarnął wielu mieszkańców Marakeszu, około 70 km na północny wschód od epicentrum piątkowego trzęsienia ziemia, ponieważ obawiają się, że naruszone budynki zamienią się w gruzowiska lub w najbliższych dniach dojdzie do wstrząsu wtórnego.

Od czasu trzęsienia ziemi, najtragiczniejszego w Maroku od 1960 roku, 51-letni Mouhamad Ayat Elhaj spał z rodziną na ulicy, po tym jak znalazł ślady uszkodzeń w swoim domu, w tym pęknięcia w ścianach.

- Nie mogę tam spać. Proszę władze o pomoc i sprowadzenie eksperta, który oceni, czy mogę wrócić do domu. Jeśli istnieje ryzyko, nie wrócę - powiedział agencji Reutera.

AFP

W piątek, po trzęsieniu ziemi w Maroku, ludzie spędzili noc pod gołym niebem. Do soboty liczba ofiar wzrosła do 2012, a kolejne 2059 zostało rannych - wynika z informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Historyczna część Marakeszu, popularna atrakcja turystyczna dla Marokańczyków i zagranicznych turystów, została uszkodzona w wyniku trzęsienia ziemi.

W sobotę Marokańczycy i obcokrajowcy spacerowali po starożytnym mieście, robiąc zdjęcia zniszczeń i stołując się w popularnych restauracjach, podczas gdy inni zebrali się, by spać na głównym placu.

Czytaj więcej

Silne trzęsienie ziemi w Maroku. Rośnie liczba ofiar

Noureddine Lahbabi, emerytowany 68-latek z czwórką dzieci, powiedział, że on również przygotowywał się do spania na zewnątrz, ponieważ obawia się o stan swojego domu.

- To bolesne doświadczenie. Kiedy przytrafia się to twojemu bratu lub siostrze, jest to naprawdę bolesne - powiedział.

Świat wysyła pomoc do Maroka

"W związku z tragicznym ziemi w Maroku, w którym zginęło ponad 1000 osób, chciałbym podkreślić, że Polska jest gotowa udzielić wszelkiej niezbędnej pomocy. Nasze myśli i modlitwy są z rodzinami ofiar i mieszkańcami Maroka" - napisał na X (dawniej Twitter) prezydent Andrzej Duda.

"Skala tragedii w Maroku jest ogromna. Polska jest gotowa do udzielenia potrzebnej pomocy, w tym wysłania naszych ratowników" - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki.

Stany Zjednoczone zapowiedziały, że są gotowe udzielić "znaczącej pomocy". 

- Mamy zespoły poszukiwawczo-ratownicze gotowe do rozmieszczenia, które mogą pomóc nie tylko w tej kwestii, ale także w pomocy medycznej i innych formach pomocy - powiedział dziennikarzom na pokładzie Air Force One Jon Finer, zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA.

ONZ informuje, że obecnie władze Maroka wdrażają własną strategię reagowania na trzęsienie ziemi

- Zwróciliśmy się do rządu Maroka o zapewnienie wsparcia ONZ w zakresie poszukiwań i akcji ratunkowych, koordynacji pomocy humanitarnej i opieki zdrowotnej - powiedziała koordynator ONZ w Maroku Nathalie Fustier.

AFP

- Rząd przygotowuje własną odpowiedź na trzęsienie ziemi. Na razie jesteśmy w stanie gotowości, gotowi do pomocy zgodnie z trybem, jaki rząd (Maroka) chciałby wybrać - powiedziała Fustier.

Deklarację udzielenia pomocy na miejscu złożyły władze Izraela i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Francuski ambasador w Maroku powiedział w sobotę, że Francja prowadzi rozmowy z władzami Maroka, aby znaleźć "sposoby wspierania Maroka w tym poważnym kryzysie".

Bank Światowy oferuje "pełne wsparcie" dla Maroka

"Nasze serca są skierowane do mieszkańców Maroka, którzy cierpią z powodu niszczycielskich trzęsień ziemi, które do tragicznych śmierci, urazów i zniszczeń na obszarach na południe od Marakeszu" - przekazał w sobotę Bank Światowy.

"Przekazaliśmy nasze najgłębsze kondolencje i zaoferowaliśmy pełne wsparcie dla kraju w następstwie tej katastrofy. Na tym etapie skupiamy się wyłącznie na Marokańczykach i władzach, które radzą sobie z tą tragedią" - poinformowano.

Przywódcy przesyłają kondolencje mieszkańcom Maroka

W sobotnim oświadczeniu prezydent USA Joe Biden powiedział, że jest "głęboko zasmucony" trzęsieniem ziemi i że jego administracja jest w kontakcie z marokańskimi urzędnikami.

"Wszyscy jesteśmy zdruzgotani straszliwym trzęsieniem ziemi w Maroku. Francja jest gotowa pomóc w akcji ratunkowej" - zapowiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.

Czytaj więcej

Trzęsienia ziemi w Maroku: W najtragiczniejszym w XX w. zginęło 12 tys. osób

Przywódca Chin kondolencje przekazał królowi Muhammadowi VI. "W imieniu chińskiego rządu i narodu złożyłem najgłębsze kondolencje ofiarom, ich rodzinom i rannym" - przekazał Xi Jinping.

Wołodymyr Zełenski przesłał "najgłębsze kondolencje dla Jego Królewskiej Mości Mohammeda VI i wszystkich Marokańczyków z powodu ofiar śmiertelnych strasznego trzęsienia ziemi. Rannym życzę szybkiego powrotu do zdrowia".

AFP

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który musiał mierzyć się z trzęsieniem ziemi na początku roku, gdy w Turcji i Syrii zginęło ponad 50 tys. osób, przekazał "najlepsze życzenia wszystkim Marokańczykom dotkniętym katastrofą trzęsienia ziemi w przyjaznym i braterskim Maroku".

Premier Indii Narendra Modi otworzył w sobotę szczyt G20, składając "szczere kondolencje" wszystkim dotkniętym trzęsieniem ziemi. 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Hiszpanii Pedro Sanchez i premier Belgii Alexander De Croo również powiedzieli, że oni i ich kraje są "z ofiarami" tragedii.

Papież Franciszek wyraził w sobotę swoją "głęboką solidarność" z Marokańczykami dotkniętymi śmiertelnym trzęsieniem ziemi. 

Lekarze bez Granic rozpoznają potrzeby i możliwości działań ratunkowych

„Jako Lekarze bez Granic ze smutkiem przyjęliśmy tragiczną wiadomość o trzęsieniu ziemi, które dotknęło Maroko oraz dużej liczbie potwierdzonych ofiar śmiertelnych. Natychmiast ustanowiliśmy kontakt z lokalnymi władzami, by bezzwłocznie wysłać nasze zespołu do kraju w celu rozpoznania potrzeb oraz oceny, czy i jakie wsparcie z naszej strony jest potrzebne" - poinformowali Lekarze bez Granic.

Przekazano, że interwencja będzie zależeć od wyników rozpoznania potrzeb

Strach ogarnął wielu mieszkańców Marakeszu, około 70 km na północny wschód od epicentrum piątkowego trzęsienia ziemia, ponieważ obawiają się, że naruszone budynki zamienią się w gruzowiska lub w najbliższych dniach dojdzie do wstrząsu wtórnego.

Od czasu trzęsienia ziemi, najtragiczniejszego w Maroku od 1960 roku, 51-letni Mouhamad Ayat Elhaj spał z rodziną na ulicy, po tym jak znalazł ślady uszkodzeń w swoim domu, w tym pęknięcia w ścianach.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Klęski żywiołowe
Powódź w Czechach: Jest pierwsza ofiara. 12 tys. osób ewakuowano
Klęski żywiołowe
Piąta ofiara powodzi na południu Polski. To znany chirurg
Klęski żywiołowe
Powodzie w Europie: Ofiary w Rumunii i Austrii, 10 tys. ewakuowanych w Czechach
Klęski żywiołowe
Niż Boris nad Europą środkowo-wschodnią: Ofiary śmiertelne w Rumunii
Klęski żywiołowe
Chorwacja: Ogromny pożar w okolicach Splitu. "Ogień pod drzwiami domów"