Tunezji grozi brak wody? W stolicy nocami woda przestaje płynąć z kranów

Tunezyjskie władze zaczęły wstrzymywać w nocy dostawy wody do odbiorców w niektórych częściach stolicy kraju i innych miastach - twierdzą mieszkańcy, na których powołuje się Reuters.

Publikacja: 28.03.2023 13:31

Tunis

Tunis

Foto: AFP

Agencja wyjaśnia, że działania tunezyjskich władz mają na celu zmniejszenie zużycia wody w czasie, gdy kraj boryka się z poważną suszą.

Jednak - jak zauważa Reuters - odcinanie dostaw wody bez uprzedzenia, w Tunisie, a także miejscowościach takich jak: Hammamet, Susa, Monastyr czy Safakis zagraża wzrostem napięć społecznych w kraju, w którym mieszkańcy uskarżają się na niski poziom usług publicznych, wysoką inflację i zły stan gospodarki.

Czytaj więcej

Somalia: 43 tys. nadmiarowych zgonów z powodu suszy. Połowa to małe dzieci

Władze spółki odpowiedzialnej za dystrybucję wody w Tunezji odmówiły komentarza w tej sprawie.

Tunezja boryka się ze skutkami poważnej suszy, co sprawiło, że urzędnicy zaczęli sygnalizować iż w okresie letnim może dojść do wstrzymywania dostaw wody w nocy, by zmniejszyć konsumpcję z powodu ograniczonej ilości zapasów wody. 

Zbiornik przy tamie Sidi Salem, na północy Tunezji, głównym źródle wody pitnej dla kilku regionów kraju, ma być obecnie wypełniony tylko w 16 proc.

Jednak brak opadów deszczu mógł sprawić, że władze zdecydowały się przyspieszyć te plany w niektórych częściach Tunezji.

Yassin Mami, parlamentarzysta z Tunezji twierdzi, że przedstawiciele spółki dystrybuującej wodę poinformowali go, iż powodem częstych przerw w dostawach wody w Hammamet jest "groźba braku wody w kraju".

Zbiornik przy tamie Sidi Salem, na północy Tunezji, głównym źródle wody pitnej dla kilku regionów kraju, ma być obecnie wypełniony tylko w 16 proc. (jego maksymalna pojemność to 580 m3 wody).

Klęski żywiołowe
Powódź we Włoszech: 9 osób nie żyje. W 36 godzin tyle deszczu co w pół roku
Klęski żywiołowe
Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Możliwe wstrząsy wtórne, zawieszono ruch pociągów
Klęski żywiołowe
Przyjaciel dla meksykańskiej armii. Turcja dziekuje za pomoc po trzęsieniu ziemi
Klęski żywiołowe
"Usłyszeliśmy, że jest tsunami i uciekliśmy". Silne trzęsienie ziemi w Indonezji
Klęski żywiołowe
Niszczycielskie tornada w USA. Zginęło ponad 20 osób