We wtorek liczba ofiar powodzi w Pakistanie przekroczyła 1 300 - i obecnie wynosi 1 343 - poinformowała Pakistańska Agencja ds. Klęsk Żywiołowych. W ciągu ostatniej doby odnotowano 18 zgonów spowodowanych kataklizmem. Wśród zmarłych było ośmioro dzieci. 

Powódź w Pakistanie jest efektem gwałtownych opadów monsunowych i topienia się lodowców w górach na północy kraju. Skutkami powodzi dotkniętych jest 33 mln mieszkańców Pakistanu – 1/3 kraju. 

Czytaj więcej

Jedna trzecia Pakistanu tonie. „To apokalipsa”

Zarówno rząd Pakistanu, jak i ONZ, zaznaczają, że powódź jest skutkiem zmian klimatycznych oraz wzrostu średnich temperatur na Ziemi. 

Pakistański minister planowania i rozwoju, Ahsan Iqbal, w rozmowie z Reuterem stwierdził, że wstępne szacunki wskazują, iż koszty związane ze zniszczeniami, wywołanymi przez powódź, przekroczą 10 mld dolarów.

Ponieważ w nadchodzącym miesiącu spodziewane są jeszcze większe opady, sytuacja może się znacznie pogorszyć – ostrzegł urzędnik Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Czytaj więcej

Pakistan: Powódź będzie kosztować kraj ponad 10 mld dolarów

ONZ zaapelowała, aby przekazać Pakistanowi 160 mln dolarów na pomoc ofiarom powodzi. Jak podkreślono, wsparcia potrzebuje ​​ponad 6,4 miliona osób. 

Dramatyczne powodzie w Pakistanie zniszczyły już 1,6 miliona domów, 5735 kilometrów dróg i 246 mostów, a także systemy telekomunikacyjne i linie kolejowe. 750 tys. zwierząt gospodarskich zatonęło i zatopionych jest ponad 809 370 hektarów gruntów rolnych.