Przyczyna pożaru w kościele Abu Sefein w robotniczej dzielnicy Imbaba nie była natychmiast znana. Wstępne dochodzenie wskazało na zwarcie elektryczne.

Kościół koptyjski poinformował o liczbie ofiar, powołując się na urzędników służby zdrowia. Powiedział, że pożar wybuchł w czasie, gdy w niedzielę rano trwało nabożeństwo.

Ogień zablokował wejście do kościoła, wywołując popłoch. Ze wstępnych informacji wynika, że większość ofiar to dzieci.

Piętnaście pojazdów straży pożarnej zostało wysłanych na miejsce zdarzenia, aby ugasić płomienie, podczas gdy karetki pogotowia przewiozły ofiary do pobliskich szpitali.

Prezydent Abdel Fattah el-Sissi rozmawiał przez telefon z papieżem Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego Tawadrosem II, aby złożyć kondolencje.

"Z uwagą śledzę rozwój wydarzeń związanych z tragicznym wypadkiem" - napisał el-Sissi na Facebooku. "Skierowałem wszystkie odpowiednie agencje i instytucje państwowe, aby podjęły wszelkie niezbędne środki i natychmiast zajęły się tym wypadkiem i jego skutkami".

Giza, drugie co do wielkości miasto Egiptu, leży po drugiej stronie Nilu od Kairu.

Chrześcijanie w Egipcie stanowią około 10 proc. 90-milionowego narodu i od dawna skarżą się na dyskryminację ze strony muzułmańskiej większości kraju.