Vicente Solar, wulkanolog z hiszpańskiej Krajowej Rady ds. Badań Naukowych podkreśla, że gdy lawa, wpływa do morza ryzyko zniszczeń wyrządzanych przez nią na lądzie zmniejsza się.

Tysiące osób zostało ewakuowanych na La Palmie odkąd 19 września na wyspie doszło do erupcji wulkanu. Lawa wyrzucana przez wulkan zniszczyło ponad 800 budynków, a także plantacje bananów, drogi i inne elementy infrastruktury.

Czytaj więcej

Wybuch wulkanu na La Palmie: Lawa dotarła do wód oceanu

W nagraniu umieszczonym w mediach społecznościowych Soler stwierdził, że powstanie wypiętrzenia na wybrzeżu La Palmy to "najbardziej pożądana sytuacja", ponieważ lawa "nie zalewa nowych terenów", jak robiła dotychczas.

Wypiętrzenie powstaje ponieważ gorąca lawa stykając się z zimną wodą gwałtownie się ochładza i zmienia stan skupienia na stały.

800

Tyle budynków zniszczyła na La Palmie lawa wyrzucana przez wulkan

Mimo obaw, iż po zetknięciu lawy z wodą, dojdzie do uwolnienia się toksycznych gazów, lokalne władze informują, że powietrzem na wyspie można bezpiecznie oddychać.

Reuters, powołując się na mieszkańców wyspy podaje, że od ok. 10 rano wulkan przestał wyrzucać lawę, choć nad kraterem unosi się dym.