Największym zagrożeniem są obecnie choroby cywilizacyjne, m.in. cukrzyca uważana za epidemię XXI wieku. Od ponad 30 lat 14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy.
Na świecie chorują na cukrzycę blisko 382 miliony osób, co 6 sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań. W Polsce to 3 miliony chorych, za dziesięć lat może to być nawet 5 milionów. Około 10 proc. chorych to pacjenci z cukrzycą typu 1.
Cukrzyca niszczy zdrowie i powoduje szereg ciężkich powikłań: retinopatię cukrzycową – uszkodzenie naczyń krwionośnych znajdujących się w siatkówce oka, niewydolność nerek, choroby niedokrwienne serca czy udar mózgu.
„Żywe” drukowanie
Polski spin-off, spółka Polbionica założona przez Fundację Badań i Rozwoju Nauki, planuje leczyć chorych na cukrzycę przeszczepem organu wydrukowanego na biodrukarce 3D. Podczas procesu biodrukowania powstaje bioniczna trzustka – żywy organ „szyty na miarę”, stworzony z biotuszy składających się z naturalnych biopolimerów oraz z żywych komórek biorcy narządu. Obecnie zespół naukowców pod kierunkiem dr. hab. med. Michała Wszoły przygotowuje badanie kliniczne z udziałem pacjentów, w trakcie którego przeprowadzi pierwsze wszczepienia bionicznego organu. Prace badawczo-rozwojowe nad bioniczną trzustką 3D prowadzone wraz z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Politechniką Warszawską, Instytutem Nenckiego i spółką MediSpace trwają od ośmiu lat. W tym czasie udało się stworzyć prototyp organu z pełnym układem naczyniowym i opracować technologię zespolenia naczyń.