Komorowski zamierza wręczyć nominację generałowi w piątek.

Gen. Cieniuch zastąpi na tym stanowisku gen. Franciszka Gągora, który zginął 10 kwietnia w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.

Broniław Komorowski podkreślił, że generał Cieniuch jest człowiekiem dojrzałym do pełnienia tej funkcji, nie ulega wpływom i modom. Dodał, że ceni jego zdolności dowódcze, doświadczenie i wiedzę. Przypomniał, że współpracował z generałem, kiedy pełnił obowiązki szefa MON.

Komorowski powiedział, że na drodze do nominacji generała Cieniucha nie stoi jego wiek. Generał za pół roku kończy 60 lat, czyli według obowiązujących przepisów przechodzi na emeryturę. "Nie ma żadnych przeszkód formalnych w powołaniu generała Cieniucha" - zaznaczył marszałek. Przyznał, że generał zbliża się do wieku emerytalnego i dlatego powstaje pytanie, jak długo może pełnić tę funkcję.

Komorowski dodał, że komisja obrony narodowej już pracuje nad zmianą ustawy, aby w przypadku nowego szefa sztabu możliwe było przedłużenie jego kadencji ponad wiek 60 lat.

[ramka][b]Sylwetka: Gen. Mieczysław Cieniuch[/b]

Ma 59 lat. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu. Studiował także w Rosji, między innymi w Akademii Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych. Ukończył też Podyplomowe Studium Operacyjno-Strategiczne w Waszyngtonie.

W Wojsku Polskim służy od 1970 roku. W listopadzie 1996 roku otrzymał stopień generała brygady, pięć lat później dywizji, a w 2003 roku generała broni. W swej karierze wojskowej zajmował szereg eksponowanych stanowisk, między innymi był szefem sztabu a potem dowódcą 60. Pułku Czołgów, w latach 1993-96 zastępcą szefa sztabu do spraw operacyjnych w Pomorskim Okręgu Wojskowym w Bydgoszczy, następnie dowódcą w 8. Dywizji Obrony Wybrzeża.

Od 1998 roku związany ze Sztabem Generalnym Wojska Polskiego w Warszawie, gdzie początkowo pełnił funkcję szefa zarządu dowodzenia, następnie szefa generalnego zarządu planowania strategicznego. W 2003 roku został I zastępcą szefa Sztabu Generalnego, a w 2006 roku przez kilka tygodni pełnił obowiązki szefa Sztabu Generalnego WP.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Generał Cieniuch w kwietniu 2006 roku został polskim Przedstawicielem Wojskowym przy kwaterze NATO i Unii Europejskiej w Brukseli.

[i]Polskie Radio[/i] [/ramka]