Ministerstwo Klimatu i Środowiska zdradziło wreszcie zmiany w systemie kaucyjnym. Pierwszy projekt ustawy, przygotowany przez ministerstwo, wzbudził tyle protestów i kontrowersji, że podczas tegorocznych konsultacji zostało zgłoszonych aż… 800 uwag. Dziś minister przekazał, które zmiany resort postanowił dodać do projektu.

System kaucyjny obejmie szklane butelki do 1,5 l – tu ważna zmiana, bo także jednorazowe, butelki plastikowe do 3 l, do systemu wejdą jednak także – puszki aluminiowe. To spora zmiana, zgodna z apelami producentów napojów, ponieważ, jak argumentują, nawet jedna trzecia napojów jest sprzedawana w puszkach.

Kolejny projekt ustawy ma zostać opublikowany w czerwcu. Czasu na projektowanie tego systemu jest coraz mniej, bo ustawa ma wejść w życie w 2023 roku, choć będzie zakładać okres przejściowy na zbudowanie całego systemu.

Rzeczpospolita pytała o kształt tego systemu już od ubiegłego tygodnia, ministerstwo do tej pory nie przesłało odpowiedzi na pytania o to, jakie opakowania wejdą do systemu, minister wolał przekazać te informacje na konferencji prasowej. Resort nie odpowiedział nam także na pytanie, czy przeliczono koszty każdego z rozwiązań, włączenia butelek jednorazowych i puszek, jednego bądź wielu operatorów systemu.

Czytaj więcej

Trwa wielki spór o kaucje za butelki i puszki