Kanadyjski koncern Alimentation Couche-Tard ma być zainteresowany przejęciem sieci Carrefour – podał powołując się na nieoficjalne źródła Bloomberg. Informatorzy zastrzegają, iż rozmowy są na wstępnym etapie i nie jest przesądzone, iż do transakcji w ogóle dojdzie.

Alimentation Couche-Tard ma ponad 9 tys. sklepów spożywczych w Ameryce Północnej, przy większości z nich prowadzi także stacje paliw. Koncern kupił w Europie stacje Statoil, w efekcie firma ma ok 2,7 tys. punktów w Europie, w tym także w Polsce.

Zakup Carrefour pomógłby znacznie szybciej zwiększyć ich liczbę zwłaszcza w UE, ale także w Ameryce Południowej. Prowadzenie hipermarketów byłoby dla firmy zupełnie nowych wyzwaniem.

Carrefour wdraża program naprawczy, wyniki się poprawiają, choć obecnie giełdowa kapitalizacja koncernu to jedynie ok 14,5 mld euro. Ma tez ok 5 mld euro zadłużenia. Firma Alimentation Couche-Tard po południu oficjalnie potwierdziła, że chce przejąć sieć sklepów Carrefour. - Rozpoczęliśmy wstępne dyskusje z Carrefour w celu potencjalnego przyjaznego zbliżenia obu firm. Warunki są dyskutowane. Na tym etapie nie ma pewności, że ta wstępna wymiana informacji doprowadzi do porozumienia lub operacji – czytamy w oświadczeniu firmy.